Soudruh Kim jde s dobou, hlásá KLDR. Svět tomu nevěří

Dominik Jandl
17. 12. 2008 11:22
Severní Korea zveřejnila nové snímky vůdce. Navštívil počítačové centrum
Severokorejský vůdce Kim Čong-il na návštěvě knihovny v provincii Jagang severně od metropole Pchjonjangu
Severokorejský vůdce Kim Čong-il na návštěvě knihovny v provincii Jagang severně od metropole Pchjonjangu | Foto: Reuters

Pchjongjang - Vůdce komunistické Severní Koreje Kim Čong-il se těší plnému zdraví a cestuje po zemi.

Alespoň podle nových zpráv severokorejské agentury KCNA, která po několika měsících zveřejnila nové Kimovy fotky.

Vedení Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) se tak snaží demonstrovat jeho dobrý zdravotní stav a oponovat spekulacím, že je jeho zdraví podlomené.

Zdroje z Jižní Koreje a Spojených států amerických totiž tvrdí, že v srpnu prodělal mrtvici, což KLDR striktně odmítla a v různých intervalech od té doby vypouští do světa zprávy o Kimově dobrém zdravotním stavu.

Snímky severokorejského vůdce ukazují během návštěvy knihovny v provincii Jagang na severu země. Jak sousední Jižní Korea, tak i USA ale zpochybňují časovou autenticitu snímků.Vzhledem k tomu, že Kim má na sobě černé brýle a ušanku, není ani vyloučeno, že za něj zaskakoval dvojník.

Spekulace o Kimových zdravotních problémech potvrdil i fakt, že se v posledních měsících neukázal při státnických a stranických událostech, na nichž nikdy dříve nesměl chybět.

I KLDR má své Silicon Valley

A jak vypadala návštěva podle státní tiskové agentury KCNA? Idylicky a s notným technologickým optimismem k tomu Kim Čong-il na své cestě po zemi navštívil nejdříve regionální E-Business institut ve městě Kanggye.

Moderní výbava knihovny v provincii Jagang na severu KLDR
Moderní výbava knihovny v provincii Jagang na severu KLDR | Foto: Reuters

Tam se setkal s šéfem výzkumného týmu Kim Čol-jinem, s kterým hovořil o rozvoji informačních technologií při budování komunismu.

Poté Kim navštívil knihovnu, kde "se zastavil v nově vybudované vyhledávací místnosti", napsala KCNA. Měla tím na mysli několik počítačů, kde je možné najít katalogy knihovny.

"Dynamický pokrok proběhnuvší během kulturní revoluce přinesl rapidní vzrůst kulturních standardů pracujícího lidu," citovala Kima agentura.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Izrael odrazil kyberútok, stojí za ním údajně severokorejská rozvědka

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal skupině Lazarus, kterou podle Spojených států ovládá severokorejská rozvědka. Hackeři se ve snaze získat citlivé informace vydávali za potenciální zaměstnavatele a zasílali zaměstnancům v obraně falešné pracovní nabídky, informovalo izraelské ministerstvo obrany.

Skupina si vytvořila falešné účty na profesní sociální síti LinkedIn, aby hackery maskovala, a také se pokusila proniknout do sítí izraelských obranných firem skrze jejich webové stránky. Hackeři podle ministerstva chod sítí izraelských firem nenarušili, jelikož útoky byly zmařeny v reálném čase. Ministerstvo ale neuvedlo, kdy se útoky odehrály, ani které firmy se staly jejich terčem.

Izrael také tvrdí, že za útoky stála cizí země, blíže to ale neupřesnil. Podle Washingtonu nicméně skupinu Lazarus ovládá severokorejská vojenská rozvědka RGB.

Zdroj: ČTK
Další zprávy