Soudruh Kim jde s dobou, hlásá KLDR. Svět tomu nevěří

Dominik Jandl
17. 12. 2008 11:22
Severní Korea zveřejnila nové snímky vůdce. Navštívil počítačové centrum
Severokorejský vůdce Kim Čong-il na návštěvě knihovny v provincii Jagang severně od metropole Pchjonjangu
Severokorejský vůdce Kim Čong-il na návštěvě knihovny v provincii Jagang severně od metropole Pchjonjangu | Foto: Reuters

Pchjongjang - Vůdce komunistické Severní Koreje Kim Čong-il se těší plnému zdraví a cestuje po zemi.

Alespoň podle nových zpráv severokorejské agentury KCNA, která po několika měsících zveřejnila nové Kimovy fotky.

Vedení Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) se tak snaží demonstrovat jeho dobrý zdravotní stav a oponovat spekulacím, že je jeho zdraví podlomené.

Zdroje z Jižní Koreje a Spojených států amerických totiž tvrdí, že v srpnu prodělal mrtvici, což KLDR striktně odmítla a v různých intervalech od té doby vypouští do světa zprávy o Kimově dobrém zdravotním stavu.

Snímky severokorejského vůdce ukazují během návštěvy knihovny v provincii Jagang na severu země. Jak sousední Jižní Korea, tak i USA ale zpochybňují časovou autenticitu snímků.Vzhledem k tomu, že Kim má na sobě černé brýle a ušanku, není ani vyloučeno, že za něj zaskakoval dvojník.

Spekulace o Kimových zdravotních problémech potvrdil i fakt, že se v posledních měsících neukázal při státnických a stranických událostech, na nichž nikdy dříve nesměl chybět.

I KLDR má své Silicon Valley

A jak vypadala návštěva podle státní tiskové agentury KCNA? Idylicky a s notným technologickým optimismem k tomu Kim Čong-il na své cestě po zemi navštívil nejdříve regionální E-Business institut ve městě Kanggye.

Moderní výbava knihovny v provincii Jagang na severu KLDR
Moderní výbava knihovny v provincii Jagang na severu KLDR | Foto: Reuters

Tam se setkal s šéfem výzkumného týmu Kim Čol-jinem, s kterým hovořil o rozvoji informačních technologií při budování komunismu.

Poté Kim navštívil knihovnu, kde "se zastavil v nově vybudované vyhledávací místnosti", napsala KCNA. Měla tím na mysli několik počítačů, kde je možné najít katalogy knihovny.

"Dynamický pokrok proběhnuvší během kulturní revoluce přinesl rapidní vzrůst kulturních standardů pracujícího lidu," citovala Kima agentura.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Dělník v Brně nepřežil pád do 15 metrů hlubokého světlíku

V brněnské Zborovské ulici po poledni zemřel dělník, který spadl do světlíku v domě do hloubky asi 15 metrů. Na místě zasahovaly dvě profesionální hasičské jednotky, hasiči k muži slanili, nejevil ale známky života.

"Ve stísněném prostoru světlíku nasadili automatizovaný externí defibrilátor a podali kyslíkovou terapii," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Další skupina hasičů vybourala světlíkové okno v jednom z bytů, aby se k muži dostala i posádka záchranné služby. Dělník byl ale na místě mrtev. Neštěstí vyšetřuje policie. 

Další zprávy