Soudruh Kim jde s dobou, hlásá KLDR. Svět tomu nevěří

Dominik Jandl
17. 12. 2008 11:22
Severní Korea zveřejnila nové snímky vůdce. Navštívil počítačové centrum
Severokorejský vůdce Kim Čong-il na návštěvě knihovny v provincii Jagang severně od metropole Pchjonjangu
Severokorejský vůdce Kim Čong-il na návštěvě knihovny v provincii Jagang severně od metropole Pchjonjangu | Foto: Reuters

Pchjongjang - Vůdce komunistické Severní Koreje Kim Čong-il se těší plnému zdraví a cestuje po zemi.

Alespoň podle nových zpráv severokorejské agentury KCNA, která po několika měsících zveřejnila nové Kimovy fotky.

Vedení Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) se tak snaží demonstrovat jeho dobrý zdravotní stav a oponovat spekulacím, že je jeho zdraví podlomené.

Zdroje z Jižní Koreje a Spojených států amerických totiž tvrdí, že v srpnu prodělal mrtvici, což KLDR striktně odmítla a v různých intervalech od té doby vypouští do světa zprávy o Kimově dobrém zdravotním stavu.

Snímky severokorejského vůdce ukazují během návštěvy knihovny v provincii Jagang na severu země. Jak sousední Jižní Korea, tak i USA ale zpochybňují časovou autenticitu snímků.Vzhledem k tomu, že Kim má na sobě černé brýle a ušanku, není ani vyloučeno, že za něj zaskakoval dvojník.

Spekulace o Kimových zdravotních problémech potvrdil i fakt, že se v posledních měsících neukázal při státnických a stranických událostech, na nichž nikdy dříve nesměl chybět.

I KLDR má své Silicon Valley

A jak vypadala návštěva podle státní tiskové agentury KCNA? Idylicky a s notným technologickým optimismem k tomu Kim Čong-il na své cestě po zemi navštívil nejdříve regionální E-Business institut ve městě Kanggye.

Moderní výbava knihovny v provincii Jagang na severu KLDR
Moderní výbava knihovny v provincii Jagang na severu KLDR | Foto: Reuters

Tam se setkal s šéfem výzkumného týmu Kim Čol-jinem, s kterým hovořil o rozvoji informačních technologií při budování komunismu.

Poté Kim navštívil knihovnu, kde "se zastavil v nově vybudované vyhledávací místnosti", napsala KCNA. Měla tím na mysli několik počítačů, kde je možné najít katalogy knihovny.

"Dynamický pokrok proběhnuvší během kulturní revoluce přinesl rapidní vzrůst kulturních standardů pracujícího lidu," citovala Kima agentura.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy