"Když mi řeknou, tak půjdu. Všichni stejně zemřeme." Moskvané reagují na mobilizaci

Video bb Video, bb
21. 9. 2022 17:09
Obyvatelé Moskvy ve středu reagovali na nařízení Vladimira Putina o částečné mobilizaci vojáků v záloze. Ruský prezident tím chce podpořit svoji vojenskou invazi na Ukrajině.
Reakce obyvatel Moskvy na částečnou mobilizaci. | Video: Asociated Press

Moskvan Denis Osipov před odvodním komisariátem uvedl, že hrdost na svou zemi ho přiměla přihlásit se, ale zdravý rozum ho od toho odrazuje. "Mohu tam zemřít a mám rodinu, příbuzné a přátele," pochyboval o rozhodnutí Osipov.

Starší obyvatel ruské metropole Sergej řekl, že prezident přijal rozhodnutí o mobilizaci po zvážení situace. "Domnívá se, že je to nezbytné. Jsme v situaci, kdy nemůžeme komentovat to, co řekl. Prezident to řekl a tím to končí," odpověděl Sergej.

"Je mi to jedno. Jsem prostý člověk. Když mi řeknou (narukovat), tak půjdu. Všichni zemřeme. Někteří odejdou dříve, jiní později," komentoval situaci jiný mladík z Moskvy.

Celkový počet záložáků, kteří mají být povoláni, by mohl být až 300 000, uvádějí ruští úředníci. "Mobilizováni budou pouze ti, kteří mají příslušné bojové a služební zkušenosti," slibuje ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Dodal, že existuje asi 25 milionů lidí, kteří splňují tato kritéria, ale pouze asi procento z nich bude mobilizováno. Další klauzule ve vyhlášce brání většině profesionálních vojáků ukončit smlouvu a odejít ze služby, dokud nebude částečná mobilizace ukončena.

 

Právě se děje

Další zprávy