Obrazem: České vorařství je nově na seznamu UNESCO. O uznání usilují i další tradice

Obrazem: České vorařství je nově na seznamu UNESCO. O uznání usilují i další tradice
Korejský tanec s maskami Talchum byl taktéž přidán na seznam nehmotného dědictví UNESCO (na ilustračním snímku tanec s maskami Bongsan).
Talchum je scénické umění, které se skládá z tance, hudby a divadla. Soubor šesti až deseti hudebníků doprovází maskované umělce, kteří humornou formou zkoumají společenská témata prostřednictvím dramatických kombinací písní, tance, pohybu a dialogů. Diváci hrají zásadní roli a přispívají k inscenaci svým povzbuzováním a pokřikováním. Kromě toho, že talchum slouží jako nástroj pro společenskou kritiku, může také propagovat a posilovat místní kulturní identitu prostřednictvím místních dialektů a lidových písní.
Španělsko úspěšně nominovalo manuální ovládaní zvonů.
Po staletí sloužilo zvonění ve Španělsku ke komunikaci a plnilo řadu společenských funkcí: od výměny informací až po ochranu. Kódovaná sdělení předávaná prostřednictvím zvonění jsou uznávána různými komunitami a pomáhají uspořádat místní život.
Pěstování a úprava chilli papriček v Tunisku bylo také přidáno na seznam UNESCO.
Harissa, koření z chilli papriček, je nedílnou součástí každodenního kulinářského a potravinářského života tuniské společnosti. Obvykle jej připravují ženy v rodinném nebo společenském kruhu. Pěstování chilli papriček se řídí kalendářem, který zakazuje setí v určitých obdobích, jež jsou považována za nešťastná.
Pletení ze slámy nominovalo Bělorusko.
Pletení zdůrazňuje duchovní hodnotu a symboliku materiálu i výrobku. Ze slámy se pletou nejrůznější předměty, jako jsou krabice a koše, pokrývky hlavy, hračky a doplňky. Činnost vychází z lidových tradic a je neustále obohacována.
Foto: http://www.vor2013.cz
Dominika Perlínová Dan Poláček Dominika Perlínová, Dan Poláček
Aktualizováno 1. 12. 2022 12:53
Česko spolu s několika dalšími evropskými státy úspěšně nominovalo vorařství na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Výbor posuzuje tento týden v Maroku 46 nominací z celého světa, Kromě vorařství také tradiční výšivky ze střední Asie nebo přípravu čaje v Číně. Prohlédněte si, jaké kulturní zvyky by se na seznam nově mohly dostat a jaké už se na něj letos zapsaly.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Česko loni snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 asi na čtyři procenta

Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Ústavní soud zrušil část zákona o advokacii

Ústavní soud v úterý vyhověl návrhu Městského soudu v Praze a zrušil část zákona o advokacii. Jde o ustanovení, podle kterého advokátní komora nemá povinnost určit advokáta člověku, který je sice ochoten za služby zaplatit, ale nemůže v okolí najít nikoho, kdo by se chtěl věci ujmout. Zastoupení advokátem je přitom nezbytnou podmínkou třeba v řízení před nejvyššími soudy a Ústavním soudem. Ústavní soud zároveň odložil vykonavatelnost rozhodnutí na konec roku.

Podle Ústavního soudu je napadené ustanovení protiústavní. "Protiústavnost napadeného ustanovení Ústavní soud neshledal v samotném rozšíření bezplatné právní pomoci na určité typy řízení, ale v tom, že současně z poskytnutí právní pomoci paušálně vylučuje žadatele, kteří jsou ochotni za právní služby zaplatit," vysvětlil soudce zpravodaj Vladimír Sládeček. 

Právo na přístup k soudu je podle soudce základní součástí práva na spravedlivý a řádný proces a tedy práva na soudní ochranu, kdy jeho nezbytným předpokladem je právě právo na právní pomoc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy