"Pošpinili jste Rusko!" Policista spílá zatčeným členům Pussy Riot, údajný výslech zachytila kamera

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
16. 7. 2018 12:56
Ruská policie aktivisty ze skupiny Pussy Riot zadržela poté, co vběhli na trávník při finále fotbalového šampionátu.
Záběry z výslechu účastníků protestu Pussy Riot během finále MS 2018 ve fotbale | Video: Anton Naumlyuk

Moskva - Finále světového šampionátu ve fotbale v neděli narušili členové ruské skupiny Pussy Riot, kteří vběhli z hlediště na trávník. Po chvíli je zadrželi policisté a začali je vyslýchat.

Záběry z údajného výslechu se později objevily na sociálních sítích. "Občas lituju, že už není rok 1937," křičí na zadržené důstojník policie ve služební místnosti v útrobách fotbalového stadionu Lužniki.

Skupina PussyRiot se vyjádřila k protestu na Mistrovství světa ve fotbale | Video: wearepussyriot, Reuters

"Kdo jsi, hovado?" ptá se na videu policista aktivistů. "Nasaďte jim želízka! Hned!" rozčiluje se a obviňuje je, že diplomaticky řečeno nakáleli na Rusko, které nyní bude muset platit pokutu za vstup na trávník. Jeden ze zakladatelů Pussy Riot Petr Verzilov policistovi tvrdí, že všechno dělají pro Rusko, ale nezdá se, že by ho policista vnímal.

Video publikoval na Twitteru uživatel s přezdívkou Valdemar Moskovskij, který se na svém účtu chlubil tím, že jeho manželka pracuje v policii. Na sociální síti vystavil i údajné zabavené doklady aktivistů.

Autenticita záběrů však nebyla oficiálně potvrzena.

Amatérské video, natočené nejspíše někým z přítomných policistů, je nezamýšlenou ilustrací hlavní teze skupiny Pussy Riot, že chování ruské policie během mistrovství světa a ve zbytku roku se výrazně liší.

Členové skupiny se odvolávají na legendárního sovětského umělce a performera Dmitrije Prigova, který vymyslel obraz Nebeského policisty. Ten podle Prigova ochraňoval spánek dětí, převáděl důchodce přes cestu a provozoval další činnosti nepříliš typické pro sovětského milicionáře.

Pussy Riot proti tomu obrazu staví Pozemního policistu, který ve skutečnosti pronásleduje politické vězně a trestá lidi za lajky na sociálních sítích.

"Mistrovství světa ukázalo, že může existovat Nebeský policista v překrásné budoucnosti Ruska," napsala skupina Pussy Riot ve svém prohlášení. Jedním z jejich požadavků byla také "proměna všech pozemských policistů na Nebeské policisty".

Video: Podívejte se, jak Francie slaví titul z mistrovství světa ve fotbale

Francouzi v pařížských ulicích a kavárnách slavili titul mistrů světa ve fotbale. Chorvatům v Záhřebu radost nezkazila ani porážka jejich týmu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy