ČTK,
Zahraničí
25. 10. 2018 16:11
Sacharovovu cenu za svobodu myšlení letos obdržel ukrajinský režisér Oleh Sencov, který několik měsíců držel protestní hladovku. Rozhodl o tom Evropský parlament. Jeho předseda Antonio Tajani ocenil Sencovovu statečnost a odhodlání. Připomeňte si příběh vězněného Ukrajince.
Podpora z celého světa
Po osvobození hladovějícího filmaře volala v minulých měsících například Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), která soud se Sencovem označila za nespravedlivý. Rozsudek se podle AI opíral o doznání vynucená mučením.
K propuštění vyzvala také Evropská unie, Spojené státy nebo filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Za Sencova se opakovaně dopisem adresovaným Kremlu zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda a také herecké hvězdy jako Johnny Depp nebo Meryl Streepová. Bývalý polský prezident Lech Walesa navrhl Sencova na Nobelovu cenu za mír a Paříž mu udělila čestné občanství.
Jeho osvobození požadovalo také české ministerstvo zahraničí a Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která se připojila k výzvě Evropské filmové akademie a 14. srpen uznala jako den Oleha Sencova.
Část českých senátorů také poslala dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Sencova podpořila také Umělecká rada i Akademický senát FAMU a několik českých filmařů začalo 21. srpna držet na podporu Sencova řetězovou hladovku. Akci ve stý den Sencovovy hladovky iniciovala Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů (ARAS).