Původní příspěvek, kde tenistka obviňuje bývalého vicepremiéra země Čang Kao-liho ze znásilnění a přiznává, že měli deset let trvající vztah, už Čchen nenašel. Stejně tak mu čínské internetové vyhledávače neukázaly nic pod jejím jménem, přestože jde o jednu z nejoblíbenějších čínských sportovkyň, která byla světovou jedničkou v ženské čtyřhře a soutěžila na třech olympijských hrách.
Tehdy okamžitě nastoupili cenzoři, kteří obvinění rychle smazali. "Najednou se z toho stalo zakázané téma," popisuje Čchen, jeden z fanoušků sportovkyně, kterého oslovil americký deník New York Times.
Stejné zkušenosti měli i další lidé - den po obvinění zadaly na čínském vyhledávači Baidu tenistčino jméno skoro dva miliony uživatelů. Našli však jen staré články, uveřejněné nejpozději v roce 2020, nebo videa z jejích tenisových zápasů.
Mlčelo i oblíbené tenisové diskusní fórum. "Byl jsem v šoku a bezradný, jak rychle se věci vyvinuly," říká Čchen.
Velký meloun
Kromě článků o Pcheng cenzoři začali mazat i příspěvky běžných lidí, kteří si o ní psali. Ti proto nyní vymýšlejí způsoby, jak cenzuru obejít.
Používají například výraz "udeřit vajíčkem proti kameni", stejně jako Pcheng, která tak popisovala boj s někým politicky silným. Dalším oblíbeným spojením je "jezení melounů", které označuje poslouchání a šíření drbů. "V tenisových kruzích je teď velký meloun," napsal tehdy také Čchenovi jeho kamarád.
Číňané na internetu nepoužívají celé jméno tenistky, ale jen její iniciály PS. Píší o ní jako o "té osobě" nebo "zainteresované osobě". Kombinují čínštinu s angličtinou a různě míchají čínské znaky tak, aby zněly podobně jako tenistčino jméno. Místo sportovního diskusního fóra našli útočiště na webových stránkách o korejském seriálu s příhodným názvem Premiér a já. I ty ale cenzoři nakonec zablokovali.
"Není pochyb, že úřady celkem efektivně zabránily nezávislému informování a diskutování o Pcheng Šuaj," řekl časopisu Vice David Bandurski z Hongkongské univerzity. "Příspěvky, které v Číně šíří fakta, budou vždy soupeřit s časem a zmizí dřív, než dokážou vzbudit nějakou diskusi," domnívá se výzkumník z programu China Media Project.
Sociální sítě však nejsou jediným místem, kde se lidé o Pcheng baví. Bývalá sportovní redaktorka Ashley Tian se o jejím příspěvku dozvěděla až o den později od bývalého kolegy ve zvukové zprávě. Přehrála si ji v restauraci, kde zrovna seděla s přáteli. "Měli bychom o tom tady mluvit?" zeptal se náhle jeden z lidí u stolu a kvůli obavám z potrestání změnili raději téma. "Lidé se o tom bojí mluvit i na veřejnosti. Myslím, že to, čím si musela Pcheng projít, zůstane navždy záhadou," míní Tian.
Stejné pocity má i Čchen. "Víme, že se tyhle věci dějí, a zajímá nás to. Většina lidí se ale rozhodne zůstat potichu. To je realita v Číně."
Důkazy jenom pro Západ
Nejen Číňané se po tenistčině obvinění začali ptát, kam i sama Pcheng zmizela a proč od té doby nevystoupila na veřejnosti. Nakonec s ní přes videohovor mluvil šéf Mezinárodního olympijského výboru a v tisku se objevila fotografie z mládežnického tenisového turnaje, na které podepisovala velký míč.
Jiné video zachycovalo Pcheng v restauraci s trenérem a dalšími lidmi, kde v jejich rozhovoru zazní, že je 21. listopadu. "Obsah videa jasně ukazuje, že bylo natočeno v sobotu pekingského času," napsal šéfredaktor čínského státního listu Global Times na Twitteru. Tato sociální síť je však v Číně zablokovaná, připomíná britský server BBC.
Zmíněné důkazy čínskou vládou kontrolovaná média zveřejnila pouze pro zahraniční publikum, k domácímu se dostat neměly. Uživatelé čínských sociálních sítí si přesto poradili a například fotografii s podpisem stihlo sdílet okolo tisícovky lidí. "Jde o nejsdílenější příspěvek z turnaje mladých, jaký jsem za svou kariéru viděl," komentoval situaci tenisový expert Čang Pen-tou.
Zahraniční pozorovatele ale videa a fotografie nepřesvědčily, že je tenistka v pořádku. Ženská tenisová organizace WTA proto pozastavila konání turnajů plánovaných do Číny a Hongkongu.