Foto: Kde je Laschet? Volební favorit končící Merkelové čelí kritice kolegů i voličů

"Společně pro moderní Německo" - předvolební plakát Armina Lascheta.
Německo čekají tuto neděli volby do spolkového sněmu, Bundestagu. Je to poprvé za posledních 16 let, co po nich nebude kancléřkou Angela Merkelová. Odchází do politického důchodu a podpořila kandidaturu stranického kolegy Armina Lascheta, zemského premiéra ze Severního Porýní-Vestfálska.
Jenže Laschetovi se zatím nedaří vést Křesťanskodemokratickou unii (CDU) k suverénnímu vítězství. Když jeho domovský region zasáhla v červenci ničivá povodeň, musel situaci okamžitě řešit. Televizní kamery ale zaznamenaly, jak se v místě katastrofy nevhodně směje. Na volebních preferencích jeho strany se to podepsalo.
Jedním z těch, kdo Lascheta kritizují za jeho nevhodné chování a také špatné vedení celé kampaně, je kandidát ve městě Hagen Christian Nienhaus. "Kdyby o volebním lídrovi hlasovala celá naše strana, což se nakonec nestalo, Laschet by se jím nikdy nestal," míní muž, který pracuje jako mediální manažer v Berlíně.
Je jedním z mála, kdo své meetingy s voliči absolvuje i ve všední dny. Třeba na malém trhu v Helfe, jedné z okrajových čtvrtí dvousettisícového města Hagen.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Helena Truchlá Jakub Plíhal, Helena Truchlá
20. 9. 2021 6:04
Policistka, lokální kandidát, socialisté, Zelení, socialisté, znovu policistka... V ulicích měst západoněmecké spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko teď visí hodně volebních plakátů. Na podezřele málo z nich je ale tvář Armina Lascheta, lídra německých konzervativců z CDU. Do parlamentních voleb přitom zbývá méně než týden. Podívejte se, jak v Laschetově domovském kraji probíhá kampaň.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy