Každou pátou obětí nášlapné miny je dítě

oho, ČTK
13. 9. 2006 16:30
Ženeva - Nášlapné miny zůstávají jedním z nejhorších zabijáků. Na svých cestách je potkáte minimálně v 78 zemích světa. Uvnitř: INFOGRAFIKA
Protipěchotní miny jsou stejně nebezpečné pro vojáky i civilisty.
Protipěchotní miny jsou stejně nebezpečné pro vojáky i civilisty. | Foto: Wikimedia Commons

Počet obětí těchto zákeřných výbušnin tak v loňském roce stoupl o 11 % ve srovnání s rokem 2004, na 7328.

Nejnovější zpráva organizace Mezinárodní kampaň za zákaz nášlapných min (ICBL) s sebou ale přinesla i pozitivní zjištění. Od min byla loni například očištěna plocha s rekordní rozlohou.

Setkání s minou: možnost máte alespoň v 78 státech světa

Celkový rozsah oficiálně odminovaného území za minulý rok činil 740 čtverečních kilometrů půdy, což je pokládáno za významný úspěch. Odstraněno bylo celkem na 470 tisíc min a 3,75 milionu dalších výbušnin.

Smutným poznatkem z nejnovějšího dokumentu ICBL je ale fakt, že na nášlapnou minu stále můžete narazit v nejméně 78 zemích.

Ottawskou smlouvu, neboli Smlouvu o zákazu používání, skladování, výrobě a transportu protipěchotních min od roku 1997 podepsalo 154 států světa. Z velmocí jí zatím stále ještě nepodepsaly USA, Čína a Rusko.
Ottawskou smlouvu, neboli Smlouvu o zákazu používání, skladování, výrobě a transportu protipěchotních min od roku 1997 podepsalo 154 států světa. Z velmocí jí zatím stále ještě nepodepsaly USA, Čína a Rusko. | Foto: Aktuálně.cz

  • TIP: Úplnou zprávu ICBL v angličtině s veškerými informacemi o problematice min ve světě nalezenete ZDE.

Každou pátou obětí jsou děti

Rostoucí množství obětí souvisí s konflikty či násilnostmi v zemích, jako jsou Barma, Indie, Nepál, Pákistán. A také v Kolumbii, kde loni tyto miny zabily přes 1100 lidí, tedy nejvíce ze všech.

Děti představují 20 procent obětí, které byly hlášeny z téměř 60 zemí světa, vyplývá dále ze zprávy z názvem Landmine Monitor Report 2006.

Agentura Reuters odhaduje, že řada dalších lidí přišla kvůli minám o život, aniž by se o tom vedly nějaké záznamy a aniž by byly tyto oběti zahrnuty do bilance.

Protipěchotní mina: cílem není zabít, ale zranit

Nášlapné protipěchotní miny slouží k pasivnímu vyřazování nepřátelských sil. Umísťují se pod zemský povrch a jsou vybaveny velmi citlivým tlakovým spínačem.

Oproti protitankovým minám jsou menší a k jejich aktivaci stačí mnohem menší váha. Právě protipěchotní miny tak představují největší nebezpečí pro vojáky i civilisty.

Mina nemá  vojáky zabíjet. Těžce zraněný voják představuje zátěž navíc pro své spolubojovníky a do boje se už nevrátí.
Mina nemá vojáky zabíjet. Těžce zraněný voják představuje zátěž navíc pro své spolubojovníky a do boje se už nevrátí. | Foto: Reuters

Zajímavostí je, že takové miny většinou nejsou primárně určeny k zabíjení nepřátelských vojáků, ale jsou navrhovány tak, aby svou oběť pouze těžce zranily.

Postižený voják se má stát zátěží pro své spolubojovníky a pro technické zázemí v týlu. Zároveň se počítá s tím, že jeho následná rekonvalescence zaměstná více lidí a bude stát víc zdrojů než pohřeb vojáka.

Protipěchotní miny většinou vážně poškozují spodní končetiny, které častokrát nezbývá než amputovat.

 

Právě se děje

Další zprávy