Estonské úřady nařídily ve středu lodi Probo Koala, která stojí za vývozem toxického odpadu do Pobřeží slonoviny, aby neopouštěla přístav Paldiski, a to do té doby, než bude ukončeno policejní vyšetřování.
Probo Koala: policejní vyšetřování začíná
Estonský prokurátor nařídil ve středu vyšetřování poté, co testy ukázaly výskyt toxických chemikálií na palubě. "Loď jsme zadrželi a zahájili policejní vyšetřování," prohlásil pro agenturu Reuters prokurátor Piret Seman.
Podle estonského ministerstva životního prostředí ukázaly testy uskutečněné v okolí lodi zvýšený výskyt toxických látek.
"Předběžné testy ukazují na stejné látky, jaké byly nalezeny v Abidžanu," potvrdil mluvčí ministerstva.
Tip: Experti z Francie čistí zamořené oblasti kolem Abidžanu. Prohlédněte si fotogalerii
Ve čvrtek pak celá kauza dorazila také do Bruselu.
"Je šokující, že se toxický odpad z Evropy mohl dostat až do afrického Pobřeží slonoviny a ohrozit na životech tamní obyvatele," prohlásil evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.
"Evropa má přitom přísné zákony, které vývoz nebezpečného odpadu zakazují. Je tedy jasné, že došlo k porušení zákona," dodal.
- Odpad z Evropy otrávil tisíce Afričanů - ČTĚTE ZDE
Nizozemská firma Trafigura, která toxický odpad převážela, však jakákoliv obvinění odmítá.
"Dějiště toxického zločinu EU"
Aktivisté Greenpeace loď v estonském přístavu Paldiski zablokovali před několika dny a a trup lodi pomalovali nápisem "Dějiště toxického zločinu EU".
Greenpeace požaduje, aby byla loď zabavena a osoby zodpovědné za ilegální vývoz odpadu a následná úmrtí stanuly před soudem.
"Je neuvěřitelné, že poté, co kvůli toxicitě nákladu zemřelo osm lidí a tisíce dalších byly otráveny, mohla tato loď pokračovat v plavbě, aniž by jí v tom úřady zabránily," řekla Helen Perivierová, koordinátorka toxické kampaně Greenpeace International.
"Případ Probo Koala prokázal, že mezinárodní režim ochrany před toxickým odpadem je nedostatečný. Je nezbytné, aby z této smrtící tragédie bylo vyvozeno poučení; nic nesmí být zastíráno a je nepřípustné dovolit, aby došlo k jejímu opakování," dodal Jakob Hartman.
Materiál z Abidžanu zlikvidují Francouzi
Skandál s toxickým odpadem vyloženým na Pobřeží slonoviny propukl 6. září. Od té doby na následky otravy zemřelo osm osob a další tisíce se přiotrávily.
V ulicích Abidžanu se následně uskutečnily protesty proti vládě, která je obviňována z odpovědnosti za souhlas úřadů s vyložením nákladu.