Štěnice u prezidentů i tajné mise CIA. Tohle jsou nejcitlivější úniky na WikiLeaks

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 4. 2019 20:39
Od roku 2010 zveřejnil server WikiLeaks desítky tisíc tajných amerických vládních dokumentů a stovky tisíc diplomatických depeší. Otřásl americkými bezpečnostními strukturami. Na veřejnost se dostaly skandální informace o tajných akcích CIA, odposlouchávání evropských prezidentů nebo o tom, co si americká diplomacie myslí o světových lídrech. Spoluzakladatel a šéfeditor WikiLeaks, Australan Julian Assange, nashromáždil více než milion dokumentů. Od roku 2010 čelí mezinárodnímu zatykači, který na něj vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění. Posledních sedm let se ukrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ve čtvrtek ho zatkla britská policie.

Video: Britská policie ve čtvrtek zadržela zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange

Zatčení Juliana Assange | Video: Ruptly
Foto: Reuters

Co si USA skutečně myslí

Odtajněné informace se týkaly ale také toho, jak Američané skutečně smýšlejí o svých nepřátelích. V dopisech americké diplomacie lze například nalézt i srovnání bývalého íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem.

WikiLeaks také zveřejnil americký profil bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. O něm diplomaté psali, že ho na jeho cestách vždy doprovází "smyslná ukrajinská blondýna" jako zdravotní sestra.

Komunistická Čína pak podle dokumentů řídila útok proti počítačovým systémům technologické firmy Google. "Vládní" čínští hackeři údajně pronikli i do počítačů americké vlády a spojenců NATO.

Washington a Londýn měly taky "velmi vážné obavy" o bezpečnost pákistánského jaderného programu. Kvůli jaderným zbraním žádaly sousední arabské země také o letecký útok na Írán.

 

Právě se děje

Další zprávy