Kaddáfího pád připraví o práci šéfa německé diplomacie

Martin Novák Martin Novák
31. 8. 2011 17:24
Guido Westerwelle je pod velkým tlakem. I za to, jak postupoval vůči Libyi
Guido Westerwelle.
Guido Westerwelle. | Foto: Reuters

Berlín - Libyjský diktátor Muammar Kaaddáfí je svržen a není vyloučeno, že do politického zapomnění s sebou strhne i německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho.

Ten je ve své zemi a i ve své Svobodné demokratické straně (FDP) terčem kritiky za to, jak německá diplomacie zvládala, či spíše nezvládala libyjskou krizi.

Německo jalo člen Rady bezpečnosti OSN se v březnu zdrželo hlasování o rezoluci, umožňující zásah Severoatlantické aliance proti Kaddáfího režimu na ochranu libyjských civilistů.

Tento postoj konsternoval nejen německé spojence - Francii, Velkou Británii a Spojené státy - ale také řadu Němců.

S ostrou kritikou takové rozhodnutí vystoupili například bývalý kancléř Helmut Kohl nebo někdejší ministr zahraničí Joschka Fischer, který v roce 1999 naopak hájil nálety NATO na Srbsko. (Tři roky poté ale sociálnědemokratická vláda Gerharda Schrödera zaujala odmítavé stanovisko k americké invazi do Iráku).

Neutrální postoj k Libyi, kde Kaddáfího vojáci pálili na civilisty a vůdce sliboval, že nebude mít s rebely slitování, označil Fischer za "jeden z největších debaklů německé poválečné zahraniční politiky."

Angela Merkelová s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.
Angela Merkelová s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. | Foto: Reuters

Kancléřka Angela Merkelová Westerwelleho hájí a říká, že se jí s ním nadále dobře spolupracuje. Nelibost se ale zvedá ve vlastní straně ministra zahraničí.

Krátce poté, co rebelové dobyli Tripolis, totiž ministr prohlásil, že velký podíl na výsledku války má německé embargo, uvalené na Libyi. O operacích NATO se ani slovem nezmínil.

To vyvolalo ve vedení strany bouři, takže Westerwelle musel změnit vyjadřování. V pondělí na setkání s francouzským protějškem Alainem Juppém konstatoval, že "Německo chová velký respekt k roli, kterou hrála v Libyi Francie a další spojenci z NATO."

Westerwelle do vlády vstoupil jako předseda FDP, ale po dramatickém poklesu preferencí strany odstoupil a přenechal předsednickou funkci Philippu Röslerovi. Právě ten podle německých médií kritizoval ministrova slova.

Ekonomický deník Handelsblatt už Westerwelleho odepisuje a otázkou podle deníku je, zda odstoupí nyní nebo až po zemských volbách v Berlíně a Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde se očekává debakl FDP.

 

Právě se děje

Další zprávy