Tripolis - Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vyzval k džihádu proti Švýcarsku. Muž, který je v čele Libye od puče v roce 1969 a je tak nejdéle vládnoucím Libyjcem od konce osmnáctého století, také vyzval muslimy k bojkotu švýcarského zboží a k vykázání švýcarských leteckých společností z letišť muslimských států.
Švýcarsko zatím o jeho výzvě mlčí, odsoudila ji ale OSN.
Kaddáfí má negativní vztah ke Švýcarsku od roku 2008, kdy byli v Ženevě na dva dny zadržení jeho syn Hannibal a snacha. Dva jejich domácí pomocníci si totiž stěžovali na údajné bití.
Libyjský vůdce zareagoval uzavřením švýcarských poboček v Libyi, zatčením dvou švýcarských obchodníků a vyvedením libyjských peněz ze švýcarských bank.
Jeden z postižených obchodníků se dostal do Švýcarska až po dlouhých peripetiích tento týden. Druhý si má v Libyi odsedět čtyři měsíce, protože údajně překročil platnost svého víza a nelegální obchody.
Nynější výzvu ke svaté válce muslimů proti Švýcarsku však Kaddáfí vysvětluje loňským referendem, ve kterém Švýcaři rozhodli, že mešity v zemi si nesmějí stavět žádné další minarety.
"Proti nevěřícímu a odpadlickému Švýcarsku by měl být vyhlášen džihád jakýmikoliv prostředky," prohlásil Kaddáfí ve svém projevu na náměstí Benghází při příležitosti oslav svátku narození proroka Mohammeda. "Jakýkoliv muslim na světě, který je v kontaktu se Švýcary, je nevěřícím a je proti islámu, proti Mohammedovi, proti Bohu a proti Koránu."
"Bojujme proti Švýcarsku, sionismu a zahraniční agresi," pokračoval libyjský vůdce s tím, že existuje "velký rozdíl mezi terorismem a džihádem, který je právem na ozbrojený boj" na obranu islámu ve světě.
V téměř osmimilionovém Švýcarsku žije podle televize Al-Džazíra přibližně 400 tisíc muslimů, zejména balkánského a tureckého původu. V celé zemi je okolo 200 mešit, jen čtyři z nich však mají minarety, považované za tradiční doplněk muslimských svatostánků.
Tyto zdaleka viditelné věže mešit však Švýcaři odmítli s tím, že by panorama švýcarských měst sváděla k domněnce o přílišné islamizaci země. Zákaz se setkal s velkou kritikou náboženských skupin v zahraničí. Ozval se proti němu i Vatikán a řešit jej bude Evropský soud pro lidská práva.
Švýcarskou odmítlo Kaddáfího nynější výzvu komentovat, kritizoval ji však vysoký představitel OSN.
"Takovéto deklarace od hlavy státu jsou v mezinárodních vztazích nepřípustné," prohlásil Sergej Ordžonikidze, vedoucí mise OSN v Ženevě.