Kourou (Francouzská Guyana) - Evropská vesmírná agentura vyslala včera do kosmu svou automatickou kosmickou loď Johannes Kepler, která směřuje k Mezinárodní vesmírné stanici.
Raketa Ariane, která tento modul vynesla na orbit, odstartovala ve středu 22:50 SEČ bez nejmenších problémů.
Robotická loď nyní směřuje k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se sedmitunovým nákladem, v kterém jsou potřeby pro šest jejích astronautů.
Kepler dopraví k ISS zhruba 1,6 tuny zásob, vědeckého materiálu a dalších potřeb pro astronauty, 100 kilogramů kyslíku a především 4,5 tuny paliva, které mu umožní vynést ISS na vyšší orbitální dráhu.
ISS se pohybuje ve výšce 350 kilometrů nad Zemí, kde se ještě projevu gravitace, a stanice proto po nějakém čase vždy klesne níže.
Obří popelnice
Johannes Kepler neboli ATV (Automated Transfer Vehicle) je plně robotizován a může se proto spojit s ISS, aniž by tento manévr musel být řízen člověkem.
Evropská vesmírná agentura je přesvědčena, že tento typ obří, dvacetitunové nákladní lodě bude moci využít při řadě výzkumných misí, k Měsíci, Marsu a dalším cílům v naší sluneční soustavě.
Kepler dorazí k ISS příští týden ve čtvrtek a připojí se na ní k ruskému modulu Zvezda. V červnu, po splnění všech svých úkolů, se od ISS odpojí.
V té době bude již naložen odpadky z vesmírné stanice, vrátí se nad jižním Pacifikem do zemské atmosféry a tam i s nimi shoří.
Pokud vše dopadne podle plánu a Kepler se úspěšně ve stanoveném čase připojí k ISS, odstartuje do vesmíru 25. února raketoplán Discovery.
Cílem je, aby z bezpečnostních důvodů ve stejný čas neletěly k vesmírné stanici dvě kosmické lodě.