Svědectví: K jaderným pumám v ponorkách může kdokoliv

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 19. 5. 2015 12:30
Námořník z britské jaderné ponorky zveřejnil informace, které mají dokazovat, že jaderné hlavice na plavidlech královského námořnictva může kdokoliv kdykoliv odpálit.
Balistická raketa Trident.
Balistická raketa Trident. | Foto: Reuters

Londýn - Britským námořnictvem otřásá skandál.

Námořník první třídy zveřejnil detailní svědectví o podle něj katastrofálním zabezpečení nukleárních hlavic balistických střel Trident na ponorkách Jejího Veličenstva.

Pak na několik dní zmizel, v pondělí se ale sám přihlásil a podle deníku The Guardian skončil ve vojenské vazbě

"Je otázkou času, kdy dojde k pohromě," varuje pětadvacetiletý zbraňový technik William McNeilly v úvodu osmnáctistránkového dokumentu Nuclear Secrets (Jaderná tajemství). Svůj materiál rozeslal do redakcí novin a pověsil na několik serverů, včetně webu organizace WikiLeaks.

Ta potvrdila, že je s dotyčným v kontaktu od začátku května, a prozradila, že s ním jeho postup konzultovala.

Naše jaderné zbraně jsou snadno dostupné cíle. Stačí, aby někdo propašoval bombu na palubu, a dojde k nejhoršímu teroristickému útoku, který svět pamatuje.

"Naše jaderné zbraně jsou snadné cíle. Stačí, aby někdo propašoval bombu na palubu, a dojde k nejhoršímu teroristickému útoku, který kdy svět zažil," cituje agentura Reuters ze zmiňované zprávy.

Ti, kdo se pohybují v blízkosti jaderných hlavic, podle McNeillyho nejsou nikterak kontrolováni a bezpečnostní opatření jsou údajně "na horší úrovni než v nočních klubech".

"Mnoho lidí ví, že je program Trident tikající bombou, ale nikdo to neřekne nahlas," řekl nový whistleblower deníku The Daily Mail.

Námořnictvo pochybení odmítá, nařčení ale prověří

Námořnictvo ale nařčení z nedostatečného zabezpečení jaderných hlavic odmítá. Tvrdí, že se jedná o "ničím nepodložené osobní názory".

"Mohu potvrdit, že byl minulou noc zatčen námořník první třídy McNeilly. V tuto chvíli je ve vazbě na vojenské základně ve Skotsku. Královské námořnictvo nesouhlasí s jeho subjektivními a ničím nepodloženými tvrzeními, operace našich ponorek a bezpečnost našich lidí, ale bereme extrémně vážně a proto celou věc důkladně prověříme," řekl listu The Guardian.

Whistleblower William McNeilly prý o úrovni zabezpečení nemůže nic vědět, protože byl jen "velmi nízko postaveným námořníkem".

Pravdě jsem obětoval všechno

McNeilly ale trvá na svém. Případní infiltrátoři - například fanatičtí islamisté - prý mají "ideální příležitost použít jaderné hlavice britského námořnictva k útoku na jeho vlastní zemi a proti jeho vlastním lidem".

Obětoval jsem všechno. Od slibné kariéry, přes možný milionový výdělek, kdybych ty informace prodal, až po své úspory, svobodu, čas s rodinou či přáteli a možná i život.

Kromě toho, že tím námořník vyvolal skandál a zděšení veřejnosti, si vysloužil stíhání - pátrá po něm policie i armáda. 

Serveru BBC se svěřil, že zveřejněním zmíněných informací "obětoval všechno pro to, aby varoval vládu a veřejnost".

"Obětoval jsem všechno. Od slibné kariéry přes možný milionový výdělek, kdybych ty informace prodal, až po své úspory, svobodu, čas s rodinou či přáteli, a možná dokonce život," tvrdí.

Požáry a úniky dusíku

"Nebráním se zatčení. V nejbližších dnech se vrátím do Spojeného království a přihlásím se policii," slibuje ještě.

Listu The Telegraph pak William McNeilly prozradil, že se na zveřejnění složky Nuclear Secrets připravoval rok a v posledních týdnech se pořád stěhuje. "Cestuji ze země do země, přesouvám se téměř každý den," řekl.

"Nejdu tady do boje Davida s Goliášem, ale spíš Davida se supermanem. Nejde ale o to, abych vyhrál, protože tohle není žádná soutěž. Tady jde o to, abych udělal vše, co je v mých silách, a ochránil své spoluobčany," uzavřel whistleblower své poselství.

Krom teroristického útoku podle McNeillyho hrozí i jaderná nehoda, protože na palubách ponorek dochází k požárům, únikům dusíku a dalším nehodám. Výstražná zařízení prý posádky ponorek alarmovala příliš často, a tak byla odpojena.

Britské jaderné ponorky s hlavicemi mají domovský přístav na námořní základně Faslane poblíž Glasgow, přičemž platí, že nejméně jedna z nich vždy brázdí vody poblíž břehů Spojeného království.

 

Právě se děje

Další zprávy