reklama
 
 

Jsem na mizině, oznámil zakladatel Megauploadu

26. 11. 2014 20:00
Kim Dotcom prý nemá ani na právníky, ani na případnou kauci. Soud přitom pokračuje už ve čtvrtek.

Wellington - Zakladatel serveru Megaupload Kim Dotcom se prý ocitl na mizině.

Muž obviněný z internetového pirátství uvedl, že od svého zatčení v roce 2012 na Novém Zélandu utratil za soudní výdaje již deset milionů dolarů (přes 220 milionů Kč).

Dotcom měl dosud najatou právní firmu, která mu pomáhala v boji proti vypovězení do Spojených států. Před 14 dny s ním ale jeho tým obhájců ukončil spolupráci.

Dotcom podle zprávy BBC News sdělil, že při čtvrtečním soudním jednání se bude hájit sám a že nebude mít na zaplacení případné kauce.

Škoda půl miliardy dolarů

Washington chce Dotcoma soudit kvůli tomu, že server podle americké prokuratury sdílením filmů, hudby a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům autorských práv škodu půl miliardy dolarů (přes 11 miliard Kč).

Dotcom veškerá obvinění odmítá s tím, že nemůže být odpovědný za činy lidí, kteří se rozhodli využít jeho serveru k ilegálnímu stažení písniček nebo filmů.

Američtí žalobci však viní německého rodáka, který na Novém Zélandu získal povolení k pobytu, nejen z porušování autorských práv, ale i z praní špinavých peněz a z vydírání.

Bez obhájců jsem bezbranný

Novozélandská policie zadržela Němce s původním jménem Kim Schmitz v lednu 2012 na žádost amerických úřadů.

Dotcom strávil měsíc ve vazbě, než byl propuštěn do domácího vězení. Soudní jednání o vydání bylo kvůli právním krokům Dotcomových obhájců opakovaně odročeno.

Dotcom nyní oznámil, že jeho právníci rezignovali, protože mu došly peníze. Pokud bude novozélandská justice ve čtvrtek 27. listopadu žádat zaplacení nové kauce, aby mohl Dotcom zůstat na svobodě, nebude na to mít zřejmě prostředky.

"(Americkým úřadům) se podařilo připravit mě o všechny zdroje, vysát mě, a bez obhájců jsem bezbranný. Toto je možná moje poslední veřejné vystoupení před návratem do vězení," řekl na tiskové videokonferenci.

Dotcom před sedmi měsíci vyhrál soudní jednání, v němž žádal přístup ke svému majetku v hodnotě 750 000 dolarů (16,6 milionu Kč), včetně několika ze svých aut. Majetek mu byl zabaven při zatčení. Desítky jeho bankovních kont ale zůstaly dál zmrazené.

Kromě soudních výdajů Dotcom investoval rovněž do politické strany, které se ale nepodařilo v zářijových volbách dostat do novozélandského parlamentu.

autor: ČTK | 26. 11. 2014 20:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama