Policie musí Kimu Dotcomovi ukázat zabavené důkazy

ČTK ČTK
1. 6. 2013 8:59
Kim Dotcom získal soudní přístup k důkazům zabaveným policií

Wellington - Novozélandský soud v pátek zajistil zakladateli internetového serveru Megaupload Kimu Dotcomovi přístup ke všem důkazům, které policie zabavila v roce 2012. Soud tak posílil pozici internetového podnikatele v právním boji proti vydání do Spojených států, kde je stíhán za online pirátství.

Soud zopakoval své rozhodnutí, že příkazy k prohlídce použité při policejním zákroku na dům Kima Dotcoma byly nelegální. Zároveň rozhodl, že policie musí poskytnout kopie důkazů, které jsou považovány za relevantní pro americké vyšetřovatele. To zahrnuje i materiály předané americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI).

Dotcomovi navíc musejí být vráceny všechny důkazy nesouvisející s vyšetřováním, které byly při zákroku policie zabaveny. Týká se to rovněž počítačů, harddisků, složek a dalšího materiálu.

"Policie musí posoudit zařízení na digitální ukládání dat a vrátit navrhovateli všechna, která neobsahují žádný relevantní materiál," uvedla v prohlášení soudkyně Helen Winkelmannová. "Z těch, která si coby relevantní pro vyšetřování policie ponechá, musí poskytnout navrhovateli kopie," dodala.

Osmatřicetiletý Kim Dotcom, vlastním jménem Kim Schmitz, je německého původu, ale od roku 2010 má trvalé povolení k pobytu na Novém Zélandu. Novozélandská policie ho začátkem roku 2012 spolu se třemi kolegy zadržela na žádost amerických úřadů, krátce nato byl však Dotcom propuštěn do domácího vězení, zatímco soud neustále odkládá slyšení o jeho vydání do USA. Nyní je termín stanoven na srpen, ale i ten může být posunut.

USA usilují o Schmitzovo vydání, protože server Megaupload podle nich sdílením filmů, hudby a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům autorských práv škodu půl miliardy dolarů. Schmitz a jeho spolupracovníci touto činností údajně získali od roku 2005 více než 175 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy korun).

Schmitzovi právníci tvrdí, že společnost pouze nabízela online úložiště dat, a odmítají americká obvinění z porušování autorských práv, z praní špinavých peněz a z vydírání. Letos v lednu Dotcom spustil novou platformu pro sdílení dat nazvanou Mega.

 

Právě se děje

Další zprávy