Poslala e-mail a získala klíčový post. Kdo je nová "paní Evropa" Petra Fialy

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
9. 12. 2021 13:33
Takový příběh se v české politice běžně nevídá. Jolana Mungengová, která naposledy působila v Evropské komisi, napsala Petru Fialovi (ODS) před pár týdny e-mail, že by pro něj ráda pracovala kvůli blížícímu se českému předsednictví EU, a připojila svůj životopis. Nastupujícího premiéra natolik přesvědčila, že z ní, jak oznámil na Twitteru, udělal svoji evropskou poradkyni.
Budoucí ministr pro EU Mikuláš Bek, Jolana Mungengová a premiér Petr Fiala.
Budoucí ministr pro EU Mikuláš Bek, Jolana Mungengová a premiér Petr Fiala. | Foto: Twitter Petra Fialy.

Nejde přitom o řadové poradcovské místo. Mungengová se stane Fialovým "šerpou", důvěrnicí v evropských záležitostech, která se svými protějšky ze sedmadvacítky bude předjednávat finální dohody lídrů EU. S druhým českým předsednictvím unie, které se uskuteční v druhé polovině příštího roku, jí tak připadne jeden z nejdůležitějších postů ve státní správě.

Že Mungengová na vlastní pěst Fialu oslovila, potvrdilo deníku Aktuálně.cz několik spolupracovníků designovaného premiéra. "Sama ho písemně kontaktovala a její životopis a profesní dráha Petra Fialu zaujaly. My jsme dodali jen reference. Pak se sešli a dohodli se," řekl redakci europoslanec ODS Jan Zahradil. Jeho kolega Alexandr Vondra to následně potvrdil. Sám Fiala na dotazy nereagoval.

Mungengová pracovala v minulosti pro frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR) v europarlamentu, kterou občanští demokraté v roce 2009 založili spolu s britskými konzervativci. Odtud se zná se Zahradilem a dalšími. Do frakce ECR ji ostatně v roce 2009 nabíral právě Zahradil. Jolana Mungengová tehdy končila jako tajemnice europoslance a bývalého ředitele TV Nova Vladimíra Železného a hledala práci. Železný byl členem jiné frakce, skupiny nejtvrdších euroskeptiků a nacionalistů IN/DEM pod vedením Brita Nigela Farage. 

V ECR pracovala Mungengová jako poradkyně frakce v několika výborech Evropského parlamentu včetně výboru pro mezinárodní obchod, kde dlouhodobě působí Zahradil. Odtud pak v roce 2014 udělala podobný skok v kariéře, který zopakovala také u Fialy - sama se přihlásila do konkurzu k eurokomisařce pro obchod Cecilie Malströmové. A uspěla. Až do roku 2019 pracovala jako její poradkyně, v širším týmu měla na starosti výměnu informací mezi kabinetem komisařky a euroúředníky zodpovědnými za obchod se severní Afrikou a Středomořím.

"Je docela sebevědomá"

V bruselském prostředí není Jolana Mungengová, jejíž matka je Češka a otec pochází z bývalého Zairu, dnešní Demokratické republiky Kongo, neznámá. Předchází jí pověst kompetentní úřednice plynně hovořící anglicky a francouzsky - ve francouzštině i studovala, když žila několik let s rodiči v Africe. Zdroje ji ale také vykreslují jako konfliktní ženu.

Po konci mandátu eurokomisařky Malströmové chtěla Mungengová zůstat v Bruselu a několik měsíců sháněla práci v komisi. Neuspěla, stejně jako se neúspěšně pokoušela získat místo v českém předsednickém týmu před e-mailem Petru Fialovi. Důvodem zavřených dveří v Bruselu má být právě její vystupování. Co europoslanec Alexandr Vondra popsal slovy "je docela sebevědomá", jiní členové evropské politiky - anonymně kvůli obavám z možných následků - nazvali arogantním přístupem ke spolupracovníkům. 

Zároveň dřívější působení Jolany Mungengové ve frakci známého nacionalisty Nigela Farage a především její pověst konfliktní úřednice mohou v očích jejích protějšků převážit nad zkušenostmi z práce pro významnou eurokomisařku Malströmovou. Podle zdrojů deníku Aktuálně.cz to může oslabovat snahu nového premiéra Petra Fialy vést úspěšnou proevropskou politiku české vlády.

Rozhoduje jediné slovo

Analytik EU a bývalý dlouholetý bruselský zpravodaj zaměřující se na země střední Evropy Eric Maurice si myslí, že pro řadu politiků v EU bude frakce IN/DEM v životopise působit jako "rudý fáborek". "Pokud ale Jolana Mungengová získá důvěru svých kolegů, její minulost nebude hrát roli," tvrdí nynější výzkumník institutu Fondation Robert Schuman. 

"Být šerpou si ale žádá značné sociální dovednosti, zejména citlivě spolupracovat s ostatními a vnímat kompromis. Někdy totiž o dohodě nebo krachu rozhoduje jediné slovo," vysvětluje Maurice.

Petr Fiala se ke své evropské poradkyni zatím veřejně nevyjádřil a ani Jolana Mungengová nereagovala na zaslané dotazy. Podle mluvčího ODS Václava Smolky bude komunikovat s tiskem až po ustavení vlády. Další klíčový člověk v evropské politice nastupující vlády, kandidát na ministra pro EU Mikuláš Bek (za STAN), řekl jen, že výběr unijního poradce premiéra byl na ODS a Bek se těší na "profesionální spolupráci".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Dálnice D1 je po nehodě u Velké Bíteše ve směru na Prahu znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě mezi Velkou Bíteší na Žďársku a Lhotkou na 156. kilometru ve směru na Prahu znovu průjezdná. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Srazila se dvě osobní auta, zranili se dva lidé. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové. Nehoda se stala krátce před 17:00. Dva lidé se zranili, na místě přistál i vrtulník záchranářů, řekla Čírtková.

Další zprávy