Moskva dál útočí na Velkou Británii. Podle Johnsona otrava Skripala souvisí s ruskými volbami

ČTK ČTK
21. 3. 2018 16:17
Z Moskvy zní mezitím obavy z toho, že by Britové mohli zničit klíčové důkazy.
Ministr zahraničí Velké Británie Boris Johnson.
Ministr zahraničí Velké Británie Boris Johnson. | Foto: Reuters

Londýn - Načasování nedávného útoku na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala nervovou látkou v jižní Anglii pravděpodobně souviselo s ruskými prezidentskými volbami. Ve středu to prohlásil v zahraničním výboru Dolní sněmovny britský ministr zahraničí Boris Johnson.

"Načasování je pravděpodobně těsněji navázáno na nedávné volby v Rusku," řekl Johnson.

Moskva mezitím nařkla Londýn z toho, že britské úřady buď nejsou schopné ochránit lidi před podobným teroristickým útokem, anebo útok na Skripala a jeho dceru samy zinscenovaly. Prohlásil to ruský diplomat Vladimir Jermakov. Podle něj by Britové mohli zničit klíčové důkazy.

Rusové hlavu státu volili v neděli a svůj post ve volbách na dalších šest let s přehledem obhájil Vladimir Putin, dlouholetý vládce Ruska, které Londýn obviňuje ze spáchání útoku na bývalého ruského rozvědčíka Skripala a jeho dcery.

"A jak už mnohé nedemokratické postavy činí, když čelí volbám nebo nějakému kritickému politickému hnutí, je lákavé vyvolat v představivosti veřejnosti obraz nepřítele," prohlásil Johnson.

Šéf britské diplomacie rovněž řekl, že Putin chce vyvolávat potíže, kdykoli může. Zdůraznil přitom, že Británie se nehodlá zapojovat do nové studené studené války.

Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy