Soul - Po včerejší těžké dělostřelecké bitvě mezi Severní a Jižní Koreou je dnes ve Žlutém moři klid. Obě strany si však nadále vyhrožují.
Jihokorejský prezident I Mjong-bak pohrozil severu raketovým útokem, bude-li dál ostřelovat z děl ostrov Jonpchjong. Zároveň Soul oznámil, že jihokorejští a američtí vojáci v oblasti uspořádají velké cvičení.
K jihokorejským břehům také míří americká letadlová loď USS George Washington. Pluje z Japonska a dorazí do Koreje v neděli, kdy má cvičení začít.
Severokorejská tisková agentura KCNA oznámila, že Pchjongjang tyto kroky považuje za provokace, které přivádějí poloostrov na pokraj válečného konfliktu.
Do konfliktu mezi Severní a Jižní Koreou ve středu poprvé oficiálně zasáhla také Čína, hlavní spojenec Kim Čong-ila. Obě znesvářené strany vyzvala, aby ukázaly "klid a rozvahu" a co nejrychleji usedly k jednacímu stolu.
Peking se však - na rozdíl od ostatních vlád v regionu - vyhnul tomu, aby za viníka současné krize označil Severní Koreu. Nebo aby Pchjongjang za incident odsoudil.
Dělostřelectvo KLDR ostřelovalo ostrov Jonpchjong v pondělí. Zahynuli přitom dva jihokorejští vojáci a podle posledních zpráv i dva civilisté. Palba mířila hlavně na jihokorejskou vojenskou základnu na ostrově, ale zasaženo bylo také nákupní středisko.
Na 1500 obyvatel ostrova uprchlo ze svých domovů. Není jasné, zda jsou oběti a zranění také na severokorejské straně. Armáda Jižní Koreje palbu opětovala, takže šlo o jeden z nejhorších střetů mezi oběma státy od konce války v roce 1953.
V jihokorejském parlamentu zaznívá kritika ministerstva obrany i prezidenta. Podle řady zákonodárců měla armáda zaútočit na sever s bombardéry a udělit komunistům na severu "pořádnou lekci". Prezident uvedl, že nasazení letadel zvažoval, ale nechce zatím riskovat propuknutí totální války.
Někteří experti soudí, že severokorejský režim se snaží útokem přinutit USA, Jižní Koreu i Japonsko, aby s ním jednaly o ekonomické pomoci výměnou za dohodu o vzájemném neútočení.
Podle další verze dláždí Kim Čong-il tímto způsobem cestu pro převzetí moci jeho nástupcem a synem Kim Čong-unem. Snaží se mu zajistit loajalitu armády, která má na život v Severní Koreji rozhodující vliv.
Incidentem se bude zabývat Rada bezpečnosti OSN. Severokorejský útok vedle USA ostře odsoudilo také Rusko.