Soul - Jihokorejská nevládní organizace vydala publikaci s osobními údaji Severokorejců, kteří v komunistické zemi porušují lidská práva. Například tím, že trýzní vězně.
Jména, data narození a další informace ohledně domnělých pachatelů získala od severokorejských uprchlíků.
Činy, jež jsou konkrétním lidem připisovány, přitom patří k těm nejhorším. Jedná se o mučení, popravy či zavírání lidí do gulagů.
Podle médií chce Centrum pro lidská práva v Severní Koreji (Database Centre for North Korean Human Rights, NKDB) jejich zveřejněním vzbudit v Severokorejcích strach z možného trestu, a tak je odradit od dalších podobných praktik.
46 713 případů
Spoluzakladatel organizace Yoon Yeo-sang uvedl, že pachatelé porušující lidská práva by se měli ze svých činů zodpovídat.
"Severokorejské úřady musí zastavit všechny případy násilí a mučení," cituje ho server South China Morning Post.
Jen za letošek NKDB ve stalinistické zemi eviduje zatím 46 713 případů porušení lidských práv. To podle ní oproti roku 2012 představuje nárůst o více než deset procent.
Nejčastějšími případy jsou odmítnutí práva na svobodu a na život či omezování svobody pohybu.
Šetření komise OSN
Situací v nejizolovanějším státě planety se zabývá i speciálně zřízená vyšetřovací komise Organizace spojených národů (OSN).
Její členové v srpnu navštívili Tokio a Soul, kde uspořádali veřejná slyšení. "Ta poskytla hodiny alarmujících výpovědí od desítek svědků," napsali posléze v zářijové zprávě.
"Myslíme na výpověď mladého muže, uvězněného od narození a přežívajícího na hlodavcích, ještěrkách a trávě, který byl svědkem veřejné popravy své matky a bratra," cituje komise jeden z případů.
Další svědci vyprávěli o vězení, mučení, sexuálním násilí, nelidském zacházení a o svévolném zadržování. Mezi nimi vypovídali i bývalí severokorejští úředníci.
Podle komise jednotlivá svědectví, která se vynořila během veřejných slyšení, nepředstavují ojedinělé případy. "Reprezentují rozsáhlé schéma, které může představovat systematické a těžké porušování lidských práv."