Česko zažilo tropický den, jižní Evropu svírá vlna veder s teplotami nad 40 stupňů

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2021 18:14
Nejvyšší teploty v Česku se v pátek odpoledne pohybovaly nad tropickými 30 stupni Celsia. Maximem bylo 31,6 stupně, které meteorologové naměřili ve středočeských Neumětelech a v Průhonicích u Prahy, sdělil Český hydrometeorologický ústav. Teplotní rekordy pro 13. srpen dnes nepadly na žádné z dlouhodobě měřicích stanic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Teploty v Česku se odpoledne pohybovaly nejčastěji mezi 27 a 31 stupni Celsia. Mírně vyšší byly v Čechách než na Moravě a ve Slezsku, rozdíly ale byly velmi malé. Nad tropickou třicítku se teploty nedostaly pouze v Karlovarském a Zlínském kraji.

Kromě Neumětel a Průhonic naměřili meteorologové přes 31 stupňů také v Tuhani na Mělnicku, v Plzni-Bolevci a v Radovesnici na Kolínsku. V těchto třech lokalitách se teploměr zastavil shodně na hodnotě 31,4 stupně Celsia.

Teplé počasí s maximy kolem 30 stupňů by mělo pokračovat i o víkendu. V neděli by na jižní Moravě mohlo být podle předpovědi ČHMÚ až 32 stupňů Celsia. Pondělí ale přinese do Česka oblačnost a místy déšť.

Jižní Evropu trápí teploty nad 40 stupňů i požáry

Státy na jihu Evropy dál svírá vlna veder, která nepoleví ani v dalších dnech, a teploty nad 40 stupňů Celsia tak potrápí obyvatele Itálie, Španělska nebo Portugalska. Extrémní teploty znamenají i riziko vzniku dalších požárů, s nimiž už delší dobu bojují hasiči v Řecku, Turecku, na Sicílii a v Kalábrii nebo v Katalánsku. V Andalusii podle meteorologů mohou víkendové teploty pokořit rekord a vyšplhat se ke 47 stupňům, tropická vedra se ale čekají i v severnějších oblastech Itálie, například ve Florencii či v Boloni.

Jih Španělska o víkendu čekají nejteplejší dny letošního léta a přepisovat se možná budou i historické tabulky. Mluvčí meteorologické služby Aemet Rúben del Campo předpověděl, že dnes a v sobotu se mohou teploty ve městě Córdoba dostat ke 47 stupňům. Dosud nejvyšší teplotu přitom meteorologové naměřili právě v Córdobě v roce 2017, kdy tam bylo 46,7 stupně Celsia. Horko ale bude i severněji, přičemž čtyřicetistupňovou hranici nejspíš teploměry překročí i v Madridu, kde pochází dosud nejvyšší naměřená teplota 40,7 stupně z roku 2019.

Celkově je nyní ve Španělsku asi o pět až deset stupňů tepleji, než činí dlouhodobý průměr. Podobně je na tom i sousední Portugalsko, které už kvůli riziku vzniku lesních požárů zakázalo lidem vstup do zalesněných oblastí. V Srbsku armáda do ulic instalovala cisterny s vodou a úřady obyvatele naléhavě žádají, aby šetřili vodou a nezalévali.

Extrémně vysoké teploty už delší dobu panují na jihu Itálie, kde tento týden na Sicílii naměřili rekordních 48,8 stupně. Světová meteorologická organizace (WMO) ale dnes na brífinku v Ženevě uvedla, že potrvá několik týdnů, či dokonce měsíců, než tuto naměřenou hodnotu ověří, což je předpoklad pro to, aby mohla být zanesena do historických tabulek.

Nově v Itálii vedra zasáhnou i severnější část země. Ministerstvo zdravotnictví vydalo varování před extrémně vysokými teplotami celkem pro 15 měst, mezi něž patří i Řím a Florencie. Šéf římské katolické charity Sant’Egidio Giancarlo Penza v televizi vyzval, aby lidé věnovali velkou pozornost těm nejzranitelnějším - seniorům a lidem bez domova.

Kromě zdravotních rizik vedra představují i náročný úkol pro hasiče, kteří se už nyní zabývají stovkami požárů. Situace v Řecku se nyní pomalu uklidňuje a oddechnout si mohou i hasiči v Turecku či na Sardinii, každým dnem ale přibývají nová ohniska. V pátek italští hasiči bojovali s požárem nedaleko Říma, vyhráno nemají ani v Kalábrii, kde plameny ohrožují národní park Aspromonte, či na Sicílii, kde hoří poblíž sopky Etna. Požáry se množí také ve Španělsku, v Alžírsku si vyžádaly už sedm desítek obětí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy