Jemenský prezident se s opozicí dohodl na předání moci

Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
18. 5. 2011 18:24
Nalézt kompromis pomohli vyjednavači Západu a zemí Perského zálivu
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih
Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih | Foto: Reuters

Saná - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih a vůdci opozice uzavřeli dohodu o mírovému předání moci.

K nalezení kompromisu přispěli vyjednavači západních mocností a zemí Perského zálivu. S odvoláním na vedení opozice o tom informovala agentura Reuters.

"Na základě snahy Američanů, Evropanů a zástupců zemí Perského zálivu se nám podařilo uzavřít dohodu, která bude podepsána ještě dnes," cituje Reuters jednoho z opozičních vůdců.

Prezident Sálih, který zemi vládne už třiatřicet let, by se podle ní měl vzdát moci během měsíce. Na oplátku mu bude zaručena beztrestnost.

Minulou dohodu, kterou pro řešení jemenského konfliktu připravily země Perského zálivu, prezident Alí Abdalláh Sálih na poslední chvíli podepsat odmítl.

Nová smlouva je oproti té původní, jež byla sepsána v dubnu, lehce pozměněna.

Foto: Aktuálně.cz

Nepokoje v Jemenu trvají od února a vyžádaly si už 170 obětí. Opozice kladla Sálihovo okamžité odstoupení mezi svými požadavky na první místo.

Jemen byl - na rozdíl od ostatních zemí v regionu - nestabilní už před příchodem vlny arabských revolucí. Velmi silnou pozici má na jeho území Al-Káida, která teď vycítila šanci a snaží se převzít - nebo alespoň posílit - svou moc.

To byl také jeden z argumentů prezidenta Sáliha. Tvrdil, že je jedinou zárukou, že se v Jemenu nedostanou k moci radikálové.

 

Právě se děje

Další zprávy