Vakcíny pro třetí svět, investice i omezení vlivu Číny. Skočil summit skupiny G7

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 6. 2021 15:45
V neděli skončil v britském Cornwallu třídenní summit skupiny zemí G7, na kterém se sešli zástupci velkých ekonomik světa. Na jakých opatřeních a investicích se lídři Velké Británie, Německa, Spojených států, Evropské unie i dalších zemí shodli, zjistíte v přehledu.
Foto: Shutterstock

Klimatické změny

Skupina G7 pomůže chudým státům s omezováním emisí, které přispívají ke změně klimatu a oteplování. Do roku 2025 chtějí vyspělé země přerozdělit sto miliard dolarů (dva biliony korun) na modernizaci infrastruktury a technologií, šetrnějších k životnímu prostředí. 

Skupina velkých ekonomik světa se také zavázala, že do roku 2030 sníží na polovinu emise skleníkových plynů ve srovnání s úrovní v roce 2010. Slíbila i ukončení vládní podpory těžbě uhlí coby největšímu znečišťovateli.

Podle ekologických organizací jako je Greenpeace bude ale slib skutečným posunem kupředu teprve tehdy, až státy peníze reálně poskytnou. Už v roce 2009 se rozvinuté země v OSN dohodly na poskytnutí 100 miliard dolarů na tyto účely do roku 2020, slib ale nesplnily.

Účastníky summitu G7 ve Velké Británii v neděli oslovil slavný přírodovědec David Attenborough. Podle něj nyní závisí vyřešení otázek klimatické změny na politicích stejně jako na vědcích. "Víme přesně, co se na planetě děje, a víme, co je třeba za deset let udělat. Vypořádat se s tím je stejně tak věc politiky a komunikace, jako vědy a technologie," řekl.

Podle Attenborougha může být letošní rozhodnutí G7 "nejdůležitější v historii lidstva". Proč se dozvíte v článku.

 

Právě se děje

Další zprávy