ČTK,
Zahraničí
13. 6. 2021 15:45
V neděli skončil v britském Cornwallu třídenní summit skupiny zemí G7, na kterém se sešli zástupci velkých ekonomik světa. Na jakých opatřeních a investicích se lídři Velké Británie, Německa, Spojených států, Evropské unie i dalších zemí shodli, zjistíte v přehledu.
Otázka Běloruska a Ruska
Na třídenním summitu G7 se zástupci silných ekonomik světa bavili také o dění v Bělorusku a tvrdém postupu tamních úřadů, které omezují svobodu slova a brutálně potlačují opozici. Varovali, že se zasadí o potrestání těchto činů i cestou sankcí. Běloruské úřady také vyzvali, aby změnily své chování a uspořádaly nové a svobodné volby.
Západ včetně Evropské unie považuje loňské běloruské prezidentské volby za zmanipulované a neuznává jejich výsledek (tj. vítězství Alexandra Lukašenka). Kvůli falšování voleb a násilnému potlačování opozičních demonstrací uplatňuje proti Bělorusku sankce.
Pobouření západních zemí vyvolal také nedávný incident, během kterého běloruské úřady donutily přistát v Minsku komerční let společnosti Ryanair mířící z řeckých Atén do litevského Vilniusu a na letišti zadržely běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče i jeho ruskou partnerku Sofiju Sapegaovou, kteří cestovali na palubě letadla.
Skupina zemí G7 vyzvala také Rusko, aby zanechalo systematického potlačování občanské společnosti i nezávislých médií, podniklo potřebné kroky proti organizaci kybernetických útoků a prošetřilo použití chemických zbraní.