Je vám letos v létě horko? Oprávněně. Podle vědců byl červenec nejteplejší v dějinách

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2021 10:43
Letošní červenec byl nejteplejším měsícem, který planeta zažila za posledních 142 let. Se zjištěním přišli meteorologové a badatelé z amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA). Mimořádně vysoké teploty v červenci zaznamenaly především Asie a Evropa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

"Červenec bývá nejteplejším měsícem roku, ale letošní červenec se překonal a stal se nejteplejším měsícem od doby, kdy se vedou záznamy," uvedl šéf NOAA Rick Spinrad. Teplotní rekord je podle něj dalším ze zneklidňujících dopadů, které mají změny klimatu na naši planetu.

Letošní červenec byl zhruba o jeden stupeň Celsia teplejší, než kolik činí průměr za celé 20. století. Průměrná teplota na celé planetě dosáhla 16,7 stupně Celsia.

Nadprůměrné teploty panovaly v červenci především v severní polovině zeměkoule, kde byly vyšší o 1,5 stupně Celsia než průměr za 20. století. Asie zaznamenala nejteplejší červenec od doby, kdy se vedou záznamy, a v Evropě byl letošní červenec druhý nejteplejší. V severní Americe se letošní červenec stal šestým nejteplejším, velká vedra zasáhla hlavně Kanadu a část Spojených států.

Na začátku letošního roku průměrné teploty snižoval atmosférický jev La Niňa, uvedli meteorologové. Ten vede k nižším teplotám ve střední části Tichého oceánu. "Jeden měsíc sám o sobě tolik nevypovídá, ovšem jsme v roce, kdy se projevil jev La Niňa, a přesto jsme zaznamenali teplotní rekord," řekl agentuře AP profesor meteorologie na Illinoiské univerzitě Donald Wuebbles.

Teplotní rekord byl v červenci v posledních deseti letech překonán opakovaně. Stalo se tak v roce 2016 a pak v letech 2019 a 2020.

Rekordy a požáry na jihu Evropy

Španělsko v sobotu čeká nejteplejší den roku a podle meteorologů je v ohrožení i historický teplotní rekord, který činí 46,7 stupně Celsia. Už v pátek večer teploměry ve městě Montoro poblíž Córdoby ukázaly 46,2 stupně, uvedla meteorologická služba Aemet. U Říma italští hasiči dál bojují s požárem v přírodní rezervaci Monte Catillo. V Řecku jsou už velké požáry pod kontrolou, od pátku ale podle hasičů přibylo přes 50 menších ohnisek, uvedla agentura DPA.

Lidé ve většině regionů na jihu Španělska se rovněž dnes budou muset vypořádat s teplotami nad 40 stupňů Celsia, takto extrémní horko má být stejně jako v pátek i metropoli Madridu. Mluvčí meteorologické služby Aemet Rúben del Campo už dříve předpověděl, že právě v sobotu se mohou přepisovat historické tabulky a v ohrožení je dosud nejvyšší teplota naměřená v Córdobě v roce 2017, kdy tam bylo 46,7 stupně.

Vlna veder svírá jih Evropy celý týden, a kvůli suchu v řadě zemí trvá riziko vzniku dalších požárů. U Říma se zatím hasičům nepodařilo zkrotit oheň severně od Tivoli, nasadili proto i letadlo a dva vrtulníky. V Řecku se kritická situace mírně zlepšila, největší požáry na ostrově Euboia a na poloostrově Peloponés, které zničily přes 100 tisíc hektarů porostu a tři stovky domů, už jsou pod kontrolou. Od pátku do sobotního rána ale hasiči zasahovali u dalších 51 nových menších ohnisek.

 

Právě se děje

Další zprávy