"Je to pomsta." Varovný příběh z ruské stepi ukazuje, jak křehká je úrodná zem

Rádio Svobodná Evropa
9. 12. 2020 9:50
Step v ruském Dagestánu se mění na neúrodnou písečnou poušť. Proces tzv. dezertifikace v nogajské oblasti pozorují místní farmáři v posledních 20 letech. Pastviny zde postupně zakrývá písek, který je připravuje o živnost.
RFE - Dezertifikace ruské stepi | Video: Rádio Svobodná Evropa

"Seno jsme měli odsud a nemuseli ho kupovat. Dokonce jsme ho prodávali," vzpomíná farmář Begali Kanmurzajev v reportáži Rádia Svobodná Evropa. Čerstvá vegetace zde nemá šanci vydržet. Množství hospodářských zvířat v oblasti ji totiž dříve spase.

Místní přičítají vinu privatizaci pozemků v polovině 90. let. Podnikatelé se mj. přestali starat o přísun vody do jezer, která celý proces dezertifikace zpomalovala. Vyschlá pláň byla následně rozparcelována a rozprodána jako farmářské pozemky. Bolšojská jezera přitom dříve sloužila jako oblíbené relaxační středisko, kde místní trávili volný čas s rodinami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Evropská komise odmítla českou žádost o odklad ohledně vyjádření ke kontrole střetu zájmů při rozdělování eurodotací

České úřady chtěly odklad 60 dní, Evropská komise ale žádost zamítla. A co víc, určila jim šibeniční termín. Informoval o tom server iROZHLAS.cz. O tom, jak se v Česku zlepšila kontrola střetu zájmů při rozdělování eurodotací, musí politické špičky informovat Brusel do dvou dní. Konečnou lhůtu jim minulý pátek v dopise, který má iROZHLAS.cz k dispozici, stanovil na tuto středu. Nedávno přitom přišlo z unie varování: když se prověrky nezlepší, může přijít stopka peněz z eurofondů.

Zdroj: Domácí
Další zprávy