Japonský robot rozezná jídlo i vína

rst, AP, ČTK
7. 9. 2006 11:46
Tokio - Schopnost rozeznat dobré víno od špatného, z malého doušku určit jeho značku a doporučit k ní vhodný sýr, to umí nový robot z dílny firmy NEC.

Nový robot, na němž vědci pracovali dva roky, umí rozpoznat desítky různých vín, sýrů a předkrmů.

"Roboti dokážou dnes různé věci... My jsme se ale rozhodli zaměřit na víno, protože nám to připadalo jako opravdová výzva," uvedl k vynálezu Hideo Šimacu, ředitel výzkumné laboratoře společnosti.

Robot je zeleno-bílý, otáčí hlavou, a když promluví, rozsvítí se mu ústa. "Ochutnávání" ale probíhá jinde, díky zařízení vysílajícímu infračervené záření z levé paže robota.

Otisk jídla

Každé jídlo má svůj unikátní "otisk prstu". Robot využívá tato data k identifikaci zkoumané látky přímo na místě, vysvětlil Šimacu. Když víno identifikuje, oznámí dětským hláskem jeho značku a doplní jednu dvě poznámky k jeho chuti. Navrhne rovněž, jaký pokrm by se k němu nejlépe hodil.

Podle Šimaca by mohl být robot naprogramován tak, aby rozpoznal značky vín, kterým dává přednost jeho majitel. Vzhledem k tomu, že analyzuje chemické složení vína a jídla, může také varovat svého majitele o možných zdravotních rizicích spojených s konzumací příslušného pokrmu, třeba decentně upozornit na jeho tučnost či slanost, uvedla agentura AP.

Schopnosti robota mají i jiné uplatnění než při degustaci vína. Když kupříkladu robot dostal k analýze tři zralá, stejně vypadající jablka, dokázal, aniž si kousl, správně určit, které je nejsladší.<*p>

Ještě vychytat mouchy

Someliéři se přesto o zaměstnání zatím obávat nemusejí. Z tisícovek vín na trzích dokáže robot rozpoznat pouhých několik desítek. S jejich určováním má také více problémů poté, co je láhev otevřena a víno začne dýchat a podléhat chemickým změnám.

U předmětů, které nezná, dělá robot prý přímo ostudné chyby. Když mu jeden z novinářů dal před senzor svou ruku, identifikoval ji údajně jako slaninu.

Šedesáticentimetrový robot přijde navíc velmi draho. "Koupit si ho by stálo jako nové auto," říká Šimacu. "Chtěli bychom cenu srazit na 1000 dolarů či méně za chuťový senzor, pokud ho máme uvést na trh," dodává Šimacu.

Neprodejný kousek

Uvedení robota na trh ale podle něj zatím v plánu není. "Je po něm velká poptávka z obchodních kruhů, ale my ho vidíme spíš jako symbol technických dovedností než jako výnosný produkt," říká jeden z vůdců projektu Acuši Hašimoto, podle něhož by ale robot mohl být kupříkladu v brzké budoucnosti užíván ve vinařských závodech k testování vína bez nutnosti otvírání lahví.

Experti poukazují na nedostatky robota, ale vynález nezatracují. "Vidím jeho potenciál při analýze drahých, starých vín, u nichž může určit jejich autenticitu," soudí Philippe Bramaz, který pracuje pro italského výrobce vína, firmu Calzaluga.

"Aukční síně jako Sotheby's či Christie's by mohly tuto technologii užívat k testování vína bez nutnosti jeho otevření," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy