Tokio - Vládní krize v Japonsku vrcholí. Premiér Taro Aso v úterý rozpustil dolní komoru parlamentu a vyhlásil předčasné parlamentní volby. Japonci půjdou k volebním urnám 30. srpna.
Ministerský předseda se k tomuto kroku rozhodl po mnoha rozkolech ve vlastní straně. Asova Liberálnědemokratická strana (LDP) oslábla tak, že jí nyní hrozí historická porážka. Jde přitom o partaj, která si v posledních padesáti letech dokázal až na výjimky udržet ve sněmovně většinu.
Poslední kapkou byly regionální volby, které se odehrály na počátku července v Tokiu, a které jsou jakýmsi lakmusovým papírkem přízně politiků. LDP utržila drtivou porážku. A stejně tak další strany vládní koalice.
Vítězná opoziční Demokratická strana Japonska (DPJ) se vzápětí pokusila znovu připravit kabinet o důvěru. Neúspěšně.
Aso na tento poslední pokus reagoval oznámením, že vypíše nové volby.
"Mým hlavním cílem je obnovit důvěru voličů v naši stranu," citovala z televizního projevu premiéra agentura Reuters.
Taro Aso se v něm omluvil voličům za svá selhání a přiznal, že chaos ve straně nezvládl. "Jsem pevně rozhodnutý přijmout kritiku a vůli lidí a začít znovu od začátku," řekl.
Asovi hraje do karet fakt, že v tuto chvíli se podle průzkumů veřejného mínění nedokáže až 30 procent Japonců rozhodnout, koho by mělo volit.
I tak má ale opozice v preferencích výrazný náskok. List Mainiči v pondělí zveřejnil šetření, podle něhož nyní opoziční DPJ podporuje 56 procent voličů. Současná vládní strana má podporu jen 23 procent oslovených. V jiném průzkumu měla DPJ náskok 27 procent.
Japonští demokraté usilují o menší závilost Japonska na Spojených státech, chtějí omezit státní aprát a preferovat právě spotřebitelů nad právy firem. V programu rovněž zmiňují větší účast japonské armády na zahraničních misích.