Tokio - Nálada v Japonsku je na konci roku špatná. Krize snížila zájem o japonské zboží v zahraničí, zejména automobily.
Výrobci výrazně omezili produkci. Posilování japonské měny je navíc špatnou zprávou pro exportéry. Problémy má i největší automobilka Toyota, ačkoli ne tak velké jako její američtí konkurenti Chrysler a General Motors.
Odhad výkonnosti japonské ekonomiky na příští rok je takový, že vlastně nebude žádný růst.
Přesněji řečeno bude nulový, i když černější scénáře počítají s negativním růstem 0,8 procenta.
Je to první propad po sedmi letech nepřetržitého růstu. Inflace je nejhorší za posledních šestnáct let.
Japonská centrální banka snížila úrokové sazby na 0,1 procenta z dosavadních 0,3 procenta, vláda chce ekonomiku stimulovat zvláštním balíčkem ve výši 12 bilionů jenů (2,6 biliónu korun).
"Ekonomika se zhoršuje velmi rychle a vláda musí postupovat v souladu s centrální bankou. Není však jisté, že přijaté kroky zabrání kolapsu," cituje stanice BBC ekonoma Hideo Kumana.
Hněv Japonců se obrací také proti vládě. Premiérovi Taro Asovi důvěřuje podle průzkumu pouhých 16 procent obyvatel země.
"Za normálních okolností by to asi znamenalo odstoupení premiéra. Teď ale není vidět nikdo, kdo by Asa mohl nahradit," domnívá se politolog Tomoaki Ivai.
Japonská politika je v posledních letech dosti chaotická. Za poslední tři roky se vystřídali ve funkci už tři premiéři. Asovi dva předchůdci vydrželi v čele vlády každý jen rok.