Japonské ministerstvo zdravotnictví a sociální péče se rozhodlo navrhnout dodatek k zákonu z roku 1986, který by zabraňoval zaměstnavatelům diskriminovat ženy jen proto, že jsou těhotně nebo mají malé děti.
Zaměstnavatelům by mělo být zakázáno propouštět ženy, které jsou těhotné nebo které mají dítě mladší než jeden rok, pokud by nedokázali, že důvodem nebyla rodinná situace ženy.
"S tím, jak ubývá narozených dětí, je třeba vytvořit ve společnosti prostředí, kde se budou mohou moci talentované ženy věnovat jak práci, tak rodině," zdůvodnilo navrhovanou změnu zákona ministerstvo zdravotnictví a sociální péče.
Proč dnes ve světě chybí 200 milionů žen, ČTĚTE ZDE.
Ženy berou pouze třetinu
Dvacet let starý zákon o rovnosti v zaměstnání, zlepšil postavení japonských žen v práci jen trochu. Zaměstnané ženy stále dostávají v průměru jen třetinu platu muže a jenom nepatrná část z nich pracuje ve vedoucích funkcích.
Ekonomové jsou přitom přesvědčeni, že zvětšení počtu pracujících žen by bylo nejlepší cestou, jak se vypořádat se stárnutím populace a rychlým přibýváním lidí v důchodovém věku.
O tom, že se ženám otevírá cesta na japonský trůn, ČTĚTE ZDE.
Současné prognózy ukazují, že za třicet let budou na jednoho japonského důchodce připadat pouze dva pracující.
Více pracujících žen pomůže ekonomice
Více pracujících žen by mohlo podle ekonomů znamenat také vyšš růst japonského hospodářství, neboť by určitý druh zboží a služeb šel lépe na odbyt.
Japonské ženy v současnosti většinou své povolání kvůli dětem opouštějí a pokud se poté, co děti odrostou vracejí, tak jen na poloviční úvazek.
V Japonsku dnes chodí do zaměstnání pouze 55 procent žen, což je o šest procent méně než ve Spojených státech a až o desítky procent méně než v evropských zemích.