Jako válka, líčí lékaři situaci zdecimovaných Filipín

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
17. 11. 2013 14:05
Pomoc se do nejzasaženějších míst dostává ztěžka. Tajfun zničil silnice i letiště.
Foto: Reuters

Manila - Tři dny, šestnáct lidí, přes sto operací. I tak vypadá práce lékařů, kteří pomáhají obyvatelům supertajfunem Haiyan zdecimovaných Filipín.

Do padesátitisícového Tanauanu přijel místnímu obyvatelstvu pomoci tým chirurgů z kalifornské organizace Mammoth Medical Missions.

Operační sál si museli sami provizorně zařídit v poničené budově místní radnice. Obvazy stříhají na 24 menších kusů, aby šetřili skromné zásoby. Docházejí jim i potřebná antibiotika.

Prostředí, kde provádějí vše od amputací až po porody císařským řezem, připomíná to, co televizní diváci znají z oblíbeného seriálu M.A.S.H., jenž pojednává o vojenské nemocnici.

"Nikdy jsem ve válce nebyl, ale představuji si, že takhle vypadá," líčil televizi NBC jeden z chirurgů.

Začátek vlny zoufalství

Podle Mikea Karcha není jasné, jak dlouho bude město (a s ním i jeho obyvatelé) potřebovat lékařskou pomoc. "Nevím ani, kdy a jak budeme moci odejít. Tohle je jen začátek vlny zoufalství."

Situace se totiž začíná měnit. Lidé jsou zoufalí a bojují o zásoby. Lékaři se proto musejí připravit i na odlišné druhy zranění. "Toto (násilí) je součástí epidemiologie přírodní katastrofy," nastínil Karch.

Lékaři si musí proklestit cestu

Pomoc se do postižených oblastí dostává ztěžka, jelikož mnohé silnice i řada letišť byly zničeny. A místní nemocnice jsou přeplněné.

Na Filipíny už dorazili i odborníci mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF). Cestu ke zraněným si na ostrovech Cebu, Samar či Panay klestí všelijak - auty, loděmi, letadly i pomocí helikoptér.

Jeden z týmů se snaží dostat i do Taclobanu. Organizace má v tuto chvíli na místě přes sedm desítek lidí, od lékařů po logistiky. Jejich počet by měl stoupnout až na 122, uvádí MSF na svém webu.

"Přístup je extrémně obtížný a (situace) brání lidem, aby obdrželi pomoc," líčí lékařka a koordinátorka MSF pro Filipíny Natasha Reyesová. "Naší prioritou je dostat se k lidem v izolovanějších oblastech, ti jsou nejobtížněji dosažitelní a často ti poslední, kteří obdrží velice potřebnou pomoc."

Nezůstala jediná střecha

Jeden z týmů Lékařů bez hranic dorazil i do Guiuanu, obce s 47 000 obyvateli na východě ostrova Samar, kterou Haiyan zasáhl mezi prvními. "Situace je tu bezútěšná," řekla Alexis Moensová.

"Obec byla srovnána se zemí. Domy, lékařská zařízení, rýžová pole, rybářské lodě… Všechno je zničené. Lidé žijí pod širým nebem. V celém Guiuanu nezůstala jediná střecha na místě. Potřeby jsou obrovské a okolo je spousta vesnic, do kterých se zatím žádná humanitární organizace nedostala."

Prioritou je léčit zraněné, ale zdravotníci jim zajišťují i dodatečnou pomoc, pitnou vodu a přístřešky. Mnozí Filipínci totiž ztratili všechno, někteří i ty nejbližší.

"Dnes jsem potkala muže, který přišel o celou rodinu. Byl hospitalizován, protože se pokusil zabodnout si nůž do hrudníku," vzpomíná Moensová.

"Takové příběhy bohužel slýcháme na mnoha místech. Jsou tu vesnice, které přišly o mnoho lidí. Aby se mohli lidé znovu postavit na nohy, bude nezbytná psychosociální pomoc."

 

Právě se děje

Další zprávy