Do evropských zemí se vrací život. Projděte si, kde se otevírají chaty nebo posilovny

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 1. 5. 2020 18:07
V Česku by uvolňování omezení kvůli koronaviru mělo vyvrcholit nejspíš 25. května, kdy se otevřou hotely. Řada zemí postupuje mnohem pomaleji, nějaký plán má už ale většina evropských států. Jak daleko je s uvolňováním Rakousko, co budou smět poprvé po několika týdnech lidé ve Španělsku a jaká kritéria si zvolila vláda Borise Johnsona v Británii?
Spojené státy - Ilustrační foto.
Spojené státy - Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Spojené státy: váhání nad dezinfekcí a testováním

Ve Spojených státech se další státy přidaly k uvolňování omezení. Otevřené obchody jsou již v Georgii, Oklahomě, na Aljašce nebo v Jižní Karolíně. V Coloradu začaly na konci týdne nabízet služby i kadeřnictví a tetovací salony a v Tennessee se v pondělí otevřou i restaurace. 

Naopak demokratická guvernérka státu Michigan Gretchen Whitmerová trvá na tom, že je stále příliš brzy opatření rušit. "Musíme být rychlí, držet se vědy a provoz obnovovat chytře," řekla serveru ABC News. Právě proti Whitmerové se v minulých týdnech konala řada protestů, jejichž účastníci s omezeními nesouhlasili. 

V Kalifornii, kde stále platí příkaz "zůstat doma", se díky teplému počasí zaplnily pláže. "Rádi bychom připomněli, že jsou stále zavřené," připomněla místní policie. Zatímco řada států s republikánskými guvernéry nikdy ani příkaz izolovat se od lidí nevydala, texaský republikán Greg Abbott například počítá s tím, že hospody, posilovny nebo holičství zůstanou zavřené až do druhé poloviny května. Kina, obchodní centra nebo restaurace se ve státě znovu otevřely už v pátek, ovšem obsazené smí být jen ze čtvrtiny.

Spojené státy mají z celého světa zdaleka nejvíc případů nákazy, a to víc než milion. Takřka 63 tisíc lidí zemřelo. Nejhorší situace je v New Yorku.

Kritiky se minulý týden dočkal i prezident Donald Trump, který na tiskové konferenci prohlásil, že dezinfekční prostředky mohou být použity jako lék. Údajně se jednalo o žert. Rozporuplné výroky pronesl také na adresu plošného testování. V pondělí vyzval jednotlivé státy uvolňující svá omezení, aby "maximalizovaly využití všech testovacích míst", ve středu ale zaváhal, že "to všechno možná ani není nutné". 

 

Právě se děje

Další zprávy