Spojené státy: váhání nad dezinfekcí a testováním
Ve Spojených státech se další státy přidaly k uvolňování omezení. Otevřené obchody jsou již v Georgii, Oklahomě, na Aljašce nebo v Jižní Karolíně. V Coloradu začaly na konci týdne nabízet služby i kadeřnictví a tetovací salony a v Tennessee se v pondělí otevřou i restaurace.
Naopak demokratická guvernérka státu Michigan Gretchen Whitmerová trvá na tom, že je stále příliš brzy opatření rušit. "Musíme být rychlí, držet se vědy a provoz obnovovat chytře," řekla serveru ABC News. Právě proti Whitmerové se v minulých týdnech konala řada protestů, jejichž účastníci s omezeními nesouhlasili.
V Kalifornii, kde stále platí příkaz "zůstat doma", se díky teplému počasí zaplnily pláže. "Rádi bychom připomněli, že jsou stále zavřené," připomněla místní policie. Zatímco řada států s republikánskými guvernéry nikdy ani příkaz izolovat se od lidí nevydala, texaský republikán Greg Abbott například počítá s tím, že hospody, posilovny nebo holičství zůstanou zavřené až do druhé poloviny května. Kina, obchodní centra nebo restaurace se ve státě znovu otevřely už v pátek, ovšem obsazené smí být jen ze čtvrtiny.
Spojené státy mají z celého světa zdaleka nejvíc případů nákazy, a to víc než milion. Takřka 63 tisíc lidí zemřelo. Nejhorší situace je v New Yorku.
Kritiky se minulý týden dočkal i prezident Donald Trump, který na tiskové konferenci prohlásil, že dezinfekční prostředky mohou být použity jako lék. Údajně se jednalo o žert. Rozporuplné výroky pronesl také na adresu plošného testování. V pondělí vyzval jednotlivé státy uvolňující svá omezení, aby "maximalizovaly využití všech testovacích míst", ve středu ale zaváhal, že "to všechno možná ani není nutné".