Osm Palestinců zemřelo po izraelském náletu. K útoku došlo u města Gaza

ČTK ČTK
23. 6. 2024 20:51
Osm Palestinců v neděli zahynulo při izraelském náletu na budovu využívanou k distribuci humanitární pomoci poblíž města Gaza, uvedli palestinští svědci. Podle izraelské armády objekt využívali radikálové z hnutí Hamás a Islámský džihád a před útokem Izrael přijal preventivní opatření, aby snížil riziko civilních ztrát.
Palestinci nesou oběť izraelského úderu před sídlem agentury OSN UNRWA.
Palestinci nesou oběť izraelského úderu před sídlem agentury OSN UNRWA. | Foto: Reuters

Svědci citovaní agenturou Reuters řekli, že zasažena byla část bývalé odborné školy, kterou spravoval úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA a která nyní poskytuje pomoc vysídleným rodinám.

"Někteří lidé si sem přicházeli pro kupony, jiní natočit vodu. Další, kteří museli opustit své domovy, se zde ukrývali. Najednou jsme slyšeli něco padat a rozběhli jsme se pryč," vypověděl jeden ze svědků Muhammad Táfiš.

"Z trosek jsme vytáhli mučedníky - jednoho, který prodával chlazené nápoje, a dalšího, který prodával sladké pečivo. A také další, kteří rozdávali kupony nebo si pro ně přišli," dodal.

Fotograf agentury Reuters viděl, že nízká budova byla náletem zcela zničena a u silnice ležela těla zabalená do dek.

Izrael uvedl, že budova dříve sloužila jako centrála úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), nyní ji využívali islamisté. "Dnes stíhací letouny izraelské armády na základě informací rozvědky zasáhly infrastrukturu teroristů. Jedná se o další příklad, kdy Hamás systematicky využíval civilní infrastrukturu a civilisty jako lidské štíty pro své teroristické aktivity," napsala izraelská armáda v prohlášení. Hamás podobná obvinění ze strany Izraele v minulosti opakovaně popřel.

Juliette Toumaová z UNRWA prohlásila, že agentura zjišťuje podrobnosti útoku. "Od začátku války bylo zasaženo téměř 190 našich budov, což je většina našich objektů v Gaze," dodala. Podle ní v konfliktu přišlo o život 193 členů týmu UNRWA.

Izraelská armáda v Gaze už přes osm měsíců bojuje s hnutím Hamás v odvetě za jeho teroristický útok na Izrael ze 7. října, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a asi 250 osob unesli do Gazy.

 

Právě se děje

Další zprávy