Konec klidu v Izraeli. Po raketových útocích zadržela armáda 19 džihádistů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
6. 8. 2022 13:47
Izraelská armáda zadržela v noci na sobotu na okupovaném Západním břehu Jordánu 19 bojovníků militantní skupiny Islámský džihád. Raketové útoky z Pásma Gazy zasáhly v pátek jižní a střední oblasti Izraele, vláda odsouhlasila mobilizaci až 25 tisíc armádních rezervistů.
Odvetný izraelský útok na pásmo Gazy, který následoval po masivním nočním ostřelování cílů džihádisty na jihu země.
Odvetný izraelský útok na pásmo Gazy, který následoval po masivním nočním ostřelování cílů džihádisty na jihu země. | Foto: ČTK

Boje, které ukončily více než rok relativního klidu podél hranice, trvají druhý den. Mluvčí izraelské armády podle agentury AFP v sobotu uvedl, že operace proti Islámskému džihádu potrvá asi týden a že Izrael nejedná o příměří. Nynějšímu konfliktu předcházelo několikadenní napětí po zatčení vysoce postaveného palestinského radikála na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Izrael v pátek oznámil, že zahájil operaci proti palestinské militantní skupině Islámský džihád a při náletu na výškovou budovu ve městě Gaza zabil jednoho z jejích velitelů. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví zemřelo při izraelských útocích dalších devět Palestinců, včetně nejméně čtyř bojovníků Islámského džihádu a jednoho dítěte, pětileté dívky. Zraněno bylo 79 lidí.

Ministr obrany Benny Gantz odsouhlasil mobilizaci až 25 tisíc armádních rezervistů, podle toho, co budou operace vyžadovat. 

Palestinští ozbrojenci podle izraelské armády vypálili do sobotního odpoledne nejméně 180 raket, 130 z nich dopadlo na území židovského státu. Asi 60 raket mířilo na obydlená území a zachytil je systém protivzdušné obrany Železná kupole. Agentura DPA uvedla, že v několika městech, včetně Tel Avivu, byly otevřeny veřejné kryty. Několik lidí se lehce zranilo při útěku do bezpečí. Okolo 30 raket dopadlo v samotném Pásmu Gazy.

"Izraelci za své nedávné zločiny tvrdě zaplatí," prohlásil podle íránské státní televize velitel revolučních gard Hosejn Salámí o izraelských náletech na Gazu. Na návštěvě Teheránu je nyní šéf Islámského džihádu Zijád Nachla.

Egypt, OSN a Katar se snaží jako prostředníci přispět k ukončení konfliktu, uvedl nejmenovaný palestinský představitel. "Izrael v současné době nevede jednání o příměří," řekl mluvčí izraelské armády.

Západem podporovaná palestinská samospráva útoky Izraele odsoudila. "Vyzýváme mezinárodní společenství, aby zasáhlo a poskytlo ochranu našemu lidu," uvedl na Twitteru palestinský ministr pro civilní záležitosti Husajn Šajch. Další vývoj bude do značné míry záviset na militantní islamistické skupině Hamás, která ovládá Pásmo Gazy, a na tom, zda se rozhodne do bojů zapojit, upozornila agentura Reuters.

Izraelský premiér Jair Lapid uvedl, že páteční údery zmařily bezprostřední útok Islámského džihádu. "Islámský džihád je zprostředkovatelem Íránu, který chce zničit stát Izrael a zabíjet nevinné Izraelce," řekl.

Od května 2021, kdy po 11 dnech prudkých bojů mezi Izraelem a ozbrojenci zahynulo nejméně 250 lidí v Pásmu Gazy a 13 dalších v Izraeli, byl na hranicích relativní klid.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy