Mírový proces loni rozmrznul. Pořád ale studí

rak
2. 1. 2008 13:00
Izraelci a Palestinci čelí více komplikacím než dřív
Mír do konce příštího roku, slibujeme
Mír do konce příštího roku, slibujeme | Foto: Reuters

Jeruzalém - Sedm let byl mírový proces na Blízkém východě u ledu. Doslova.

Až příšla po letech nezájmu z Bílého domu zpráva: prezident George W. Bush to tak nenechá, rok před svým odchodem z funkce dotlačí mír do cíle. Blízký východ už nemá zažít další intifádu či izraelské útoky.

Heslem roku bylo najednou Annapolis, hlavní město amerického státu Maryland, kam Bush a jeho ministryně zahraničí Condoleezza Riceová v listopadu pozvali izraelského premiéra Ehuda Olmerta a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Spolu s nimi i světové lídry, včetně představitelů nejvlivnějších arabských zemí. "Načasování je správné, důvody spravedlivé. Vím, že s tvrdým nasazením uspějí," předvídal optimisticky Bush.

Z Annapolisu se přes noc stalo synonymum pro zlomové urovnání konfliktu do konce roku 2008.

Už během summitu ale bylo jasné, že vyhlídky nejsou dvakrát růžové. Izraelci a Palestinci vstupují do roku 2008 s náročným předsevzetím. Jeho naplnění bude velmi bolestivé pro obě strany. 

Úplně jinak rozdané karty

Izraelsko-palestinský konflikt nikdy nebyl černobílý. Poslední dva roky navíc přinesly několik zásadních změn, které nemuseli předchůdci Abbáse a Olmerta vůbec řešit.

Zlomový byl rok 2005, kdy palestinské parlamentní volby vyhrálo radikální Hamás. Letos v červnu pak ozbrojeným převratem ovládlo pásmo Gazy. Prakticky tak vznikly dvě Palestiny.

"Nikdy neuznáme Izrael," znělo o předvánočním víkendu na demonstracích u příležitosti dvacátého výročí vzniku Hnutí islámského odporu. Ačkoliv islamisté přivedli zchudlé Palestince z Gazy do humanitární krize, vyšlo do ulic přes dvě stě tisíc lidí.

Hamás je v Gaze pánem. Fatah tam prohrál pouliční bitvy i souboj o popularitu.
Hamás je v Gaze pánem. Fatah tam prohrál pouliční bitvy i souboj o popularitu. | Foto: Reuters

Takovou podporu Abbás - v zahraničí oblíbený a pro bohaté donátory vlastně jediný legitimní partner - už dlouho nezažil. Ani na okupovaném Západním břehu, kam se musel s vedením svého Fatahu uchýlit.

Izraelci po něm přitom chtějí, aby militanty zklidnil, a to včetně konkurenčních organizací.

Shodneme se, že se shodneme

Stejně tak na druhé straně hranic leží před politiky klikatá cesta, plná překážek.

Premiéra Olmerta trápí rekordně nízké preference. Koaliční partneři mu vyhrožují, že až začne opravdové vyjednávání o zlomových tématech statutu Jeruzaléma, hranicích, palestinských uprchlících, izraelských osadách nebo vodě, neustoupí ani o píď, i za cenu pádu vlády.

Foto: Aktuálně.cz

Také proto nezvládly palestinský a izraelský tým během setkání v Annapolisu uzavřít základní dohodu o definici výše jmenovaných problémů. Shodly se jen, že se chtějí do konce Bushova mandátu na všem shodnout. 

V sázce je tak víc, než se během summitu mohlo zdát. Obzvlášť v době napjatých vztahů s Íránem a Sýrií (spojenci Hamásu a libanonského Hizballáhu).

Když se nastartovaný mírový proces znovu zadrhne, může přinést nenávratnou škodu a další násilí. Vše záleží na hlavních aktérech, USA, Evropě a arabských zemích.

Pro příští rok se proto nabízí ve srovnání s Annapolisem mnohem méně ambiciózní heslo: Alespoň, že začali jednat.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy