Izraelská vláda se hroutí. Kvůli jednání s Palestinci

bh, Reuters
16. 1. 2008 14:25
Z koalice odešla strana ministra Liebermana
Premiér Olmert má problémy. Vládu opustil koaliční partner
Premiér Olmert má problémy. Vládu opustil koaliční partner | Foto: Reuters

Tel Aviv - Sotva začala v Izraeli nová vyjednávání o narýsování konečných hranic mezi Palestinou a židovským státem, vláda premiéra Ehuda Olmerta se rozpadá.

Dnes totiž na protest proti přílišným ústupkům Palestincům koalici opustila strana Jisrael Bejtejnu (Náš domov Izrael) v čele s ministrem pro strategické plánování Avigdorem Liebermanem.

Vláda tak přišla o jedenáct křesel ve stodvacetičlenném Knesetu, čímž se počet koaličních poslanců snížil na 67.

"Naším problémem nejsou Palestinci, ale izraelští Arabové," řekl Lieberman, jehož strana požaduje odsun Arabů z území židovského státu do Palestiny, které je ochoten postoupit i určitá území.

Čtěte více: Izrael a Palestinci jednají. Ve vší tichosti

Ministr Lieberman: nevadí nám Palestinci, ale Arabové.
Ministr Lieberman: nevadí nám Palestinci, ale Arabové. | Foto: Reuters

Výměnou za to by ale Palestinci museli rezignovat na arabské čtvrti v Jeruzalémě. Pravicový Jisrael Bejtejnu sbírá body především u přistěhovalců z území bývalého SSSR. Sám Lieberman je rodák z Kišiněva.

Odejde i Šas?

Nemusí to být ale jen poslední špatná zpráva pro Olmertovu vládu a její program dořešení dělení Jeruzaléma.

Opoziční předák Benjamin Netanjahu totiž vyzval, aby z koalice odešla i fundamentalistická strana Šas. Tím by Olmertova vláda ztratila v parlamentu dalších 11 hlasů a přišla by o většinu.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy