Izraelská vláda se hroutí. Kvůli jednání s Palestinci

bh, Reuters
16. 1. 2008 14:25
Z koalice odešla strana ministra Liebermana
Premiér Olmert má problémy. Vládu opustil koaliční partner
Premiér Olmert má problémy. Vládu opustil koaliční partner | Foto: Reuters

Tel Aviv - Sotva začala v Izraeli nová vyjednávání o narýsování konečných hranic mezi Palestinou a židovským státem, vláda premiéra Ehuda Olmerta se rozpadá.

Dnes totiž na protest proti přílišným ústupkům Palestincům koalici opustila strana Jisrael Bejtejnu (Náš domov Izrael) v čele s ministrem pro strategické plánování Avigdorem Liebermanem.

Vláda tak přišla o jedenáct křesel ve stodvacetičlenném Knesetu, čímž se počet koaličních poslanců snížil na 67.

"Naším problémem nejsou Palestinci, ale izraelští Arabové," řekl Lieberman, jehož strana požaduje odsun Arabů z území židovského státu do Palestiny, které je ochoten postoupit i určitá území.

Čtěte více: Izrael a Palestinci jednají. Ve vší tichosti

Ministr Lieberman: nevadí nám Palestinci, ale Arabové.
Ministr Lieberman: nevadí nám Palestinci, ale Arabové. | Foto: Reuters

Výměnou za to by ale Palestinci museli rezignovat na arabské čtvrti v Jeruzalémě. Pravicový Jisrael Bejtejnu sbírá body především u přistěhovalců z území bývalého SSSR. Sám Lieberman je rodák z Kišiněva.

Odejde i Šas?

Nemusí to být ale jen poslední špatná zpráva pro Olmertovu vládu a její program dořešení dělení Jeruzaléma.

Opoziční předák Benjamin Netanjahu totiž vyzval, aby z koalice odešla i fundamentalistická strana Šas. Tím by Olmertova vláda ztratila v parlamentu dalších 11 hlasů a přišla by o většinu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy