Izrael stopnul lodě mířící do Gazy. Tentokrát bez obětí

Radim Klekner Radim Klekner
4. 11. 2011 16:40
Dvě plavidla vezla symbolický náklad léků a zdravotnického materiálu
Izrael blokuje pásmo Gazy od roku 2007.
Izrael blokuje pásmo Gazy od roku 2007. | Foto: Wikimedia Commons

Gaza - Izraelské námořnictvo zadrželo na hranici teritoriálních vod u palestinského pásma Gazy dvě lodi s humanitárním nákladem a 27 aktivisty na palubách, které se pokoušely prolomit izraelskou námořní blokádu pásma.

Izraelští vojáci vstoupili na jejich paluby a eskortují irské a kanadské plavidlo do přístavu Ašdod. Při zásahu nebyl nikdo zraněn, oznámila izraelská armáda podle agentur Reuters a AFP.

Ještě odpoledne se přitom zdálo, že se ve východním Středomoří schyluje k další konfrontaci mezi Izraelem a propalestinskými aktivisty. Židovský stát tvrdil, že nedopustí, aby miniaturní flotila dorazila ke svému cíli.

Poté, co kapitáni obou lodí ignorovali výzvy ke změně kurzu, dostalo námořnictvo příkaz je zastavit.

Loni v květnu skončil pokus prolomit blokádu pásma Gazy smrtí devíti Turků, kteří se v rámci mnohem většího humanitárního konvoje plavili na palubě lodi Mavi Marmara. "Mírovou flotilu" tehdy napadlo komando izraelské armády, která celou akci pokládala za provokaci.

Další konvoj s humanitární pomocí zorganizovaný organizací Vlny svobody zastavilo Řecko ještě v přístavu na nátlak vlád v Jeruzalémě a Washingtonu letos v červnu.

Lodě Saoirse (v irské gaelštině "svoboda") a Tahrír (totéž v arabštině), jež vypluly z přístavu Fethiye, vezly symbolický náklad léků a zdravotnického materiálu v hodnotě třiceti tisíc dolarů. První plula pod irskou, druhá pod kanadskou vlajkou.

"Chceme prolomit blokádu, kterou Izrael uvalil na náš lid," citoval už dříve deník The Guardian studenta filozofie z univerzity v přístavu Haifa. "Izraelská blokáda je neudržitelná a je naší povinností skoncovat s touto nespravedlností."

Vycvičení aktivisté

Izrael od počátku avizoval, že jakémukoli dalšímu pokusu o prolomení blokády Gazy bude čelit vojenskou silou. Aktivisté, kteří se nacházejí na palubě obou lodí, jsou neozbrojeni, prodělali ale speciální výcvik, aby byli schopni "nenásilného odporu".

Účastníci loňského konvoje do Gazy se totiž bránili pomocí prostředků, které izraelským úřadům později posloužily k tomu, aby ostrý zákrok armádního komanda ospravedlnily. Izraelci Turkům tehdy navíc zabavili nože i několik pistolí.

V roce 2008 přitom Izrael povolil několika plavidlům putujícím po moři samostatně, aby u břehů Gazy přistály. Humanitární pomoc se tehdy dostala k palestinskému obyvatelstvu, které žije na úzkém pruhu území ze všech stran obklopeném izraelským teritoriem ve výjimečně tvrdých podmínkách.

Židovský stát zahájil blokádu Gazy v červnu 2007 poté, co zde místní volby vyhrálo radikální hnutí Hamás, jež v minulosti pravidelně podnikalo raketové útoky proti izraelskému území.

Vláda v Ankaře, která loňský zásah proti humanitárnímu konvoji i smrt svých občanů ostře odsoudila, nedávno pohrozila, že dalším flotilám směřujícím do Gazy poskytne doprovod v podobě válečných plavidel. Vzhledem k tomu, že miniflotila, jež ve středu vyrazila z přístavu Fethyie, žádné turecké lodi neobsahuje, svou pohrůžku ale zatím nesplnila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 21 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 32 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy