Chceme mír, shodli se na půdě OSN Izraelci i Palestinci

Martin Novák Martin Novák
24. 9. 2011 6:30
Velmoci po žádosti Palestiny o samostatný stát vyzvaly k novým mírovým jednáním
Mahmúd Abbás předává žádost do rukou generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.
Mahmúd Abbás předává žádost do rukou generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna. | Foto: Reuters

New York - Palestinský prezident Mahmúd Abbás předal generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi žádost o plnohodnotné členství ve světové organizaci pro palestinský stát. Potvrdil to mluvčí Pan Ki-muna.

Abbás pak zahájil projev před Valným shromážděním OSN. Uvedl, že je nadále připraven jednat s Izraelci o míru. "Zvu Izrael k míru,"prohlásil. Pokračující rozšiřování židovských osad na západním břehu Jordánu podle něj dosažení dohody znemožňuje a ohrožuje palestinskou státnost.

Źádost palestinského prezidenta se očekávala, nicméně americký prezident Barack Obama dopředu avizoval, že USA palestinskou žádost zablokují a v Radě bezpečnosti použijí právo veta.

Velmoci na palestinský krok zareagovaly na zasedání takzvanného blízkovýchodního kvartetu. Vysocí představitelé OSN, USA, Ruska a Evropské unie se shodli na prohlášení, ve kterém vyzávají Palestinu a Izrael k novým mírovým jednáním. Začít by měly už do měsíce a skončit nejpozději do roka.

Jednání mezi Abbásem a Obamou, která se uskutečnila ve středu, rozpory neodstranila.

Václav Klaus při projevu.
Václav Klaus při projevu. | Foto: Reuters

Palestinci žádají uznání svého státu v hranicích před rokem 1967. Chtějí, aby zahrnoval západní břeh Jordánu, pásmo Gazy a východní část Jeruzaléma.

Izrael návrat k hranicím z roku 1967 před zahájením takzvané šestidenní války odmítá, protože je považuje za nedostatečně zajišťující jeho bezpečnost. Rozdělení Jeruzaléma Izraelci rovněž odmítají.

V New Yorku je také izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který vystoupil po Abbásovi. Prohlásil, že Izrael stojí o mír a on jako představitel židovského státu podává Palestincům ruku k usmíření. Míru ale podle něj nelze dosáhnout rezolucemi OSN.

Stejný názor vyjádřil odpoledne ve svém projevu ve Valném shromáždění OSN český prezident Václav Klaus.

"Je třeba, aby obě strany zaujaly inovativní přístup a překonaly některá stará, neflexibilní a rigidní schémata uvažování. Je třeba, aby obě strany vyjednávaly a hledaly vyvážené řešení, které bude trvalé. Takové řešení nemůže vzejít z jednostranných kroků, ani z těch vynucených OSN, ani z těch kroků, které udělá jen jedna strana sporu," uvedl Klaus ve svém projevu ve všeobecné rozpravě

Palestinec vyvěšuje vlajku ve východní části Jeruzaléma.
Palestinec vyvěšuje vlajku ve východní části Jeruzaléma. | Foto: Reuters

Izraelská delegace v pátek odpoledne odmítla kompromisní návrh Francie. Ta chtěla uznat Palestině status dočasného pozorovatelského státu OSN s podmínkou, že Palestinci obnoví mírová jednání s Izraelem.

Není zatím jasné, kdy Rada bezpečnosti o žádosti bude hlasovat. Izrael rozmístil po celé zemi, včetně západního břehu Jordánu, posílené oddíly policistů a vojáků. V pátek se izralští policisté střetli se skupinou demontrantů v jeruzalémské čtvri Rás al-Amúd.

Při střetech na hranicích s Izraelem zemřel podle agentur nejméně jeden člověk.

Palestinské vedení ale slibuje, že demonstrace a protesty budou nenásilné.

Spory okolo uznání palestinské státu provázejí hrozby z obou stran. Izrael varuje, že by mohl hospodářsky blokovat území palestinské samosprávy, sankce proti ní požadují i někteří američtí kongresmani.

Abbásův porádce Saíb Irikát řekl, že v tom případě vedení samosprávy odstoupí a odpovědnost za vývoj na Palestinci obydlených územích padne na Izrael.

Podle průzkumů mají Palestinci podporu většiny z 193 členských států v OSN, to však při hlasování Rady bezpečnosti nehraje žádnou roli.

 

 

Právě se děje

Další zprávy