Sebeobranu nemusíme omlouvat, vzkázal Ankaře Netanjahu

Zahraničí Zahraničí
5. 9. 2011 11:49
Jeruzalém se neomluví za zásah proti její lodi loni v květnu u Gazy
Loď Mavi Marmara
Loď Mavi Marmara | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael se neomluví Turecku za svůj útok na tureckou loď Mavi Marmara, při němž v roce 2010 zahynulo devět Turků.

"Nepotřebujeme se omlouvat za to, že se příslušníci izraelského komanda bránili před útoky zuřivých aktivistů," prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu na nedělním zasedání vlády.

Turecká loď se loni v květnu pokusila dopravit do pásma Gazy, které Izrael blokuje, humanitární pomoc. Její pokus prorazit námořní blokádu skončil krvavou potyčkou mezi aktivisty na lodi a izraelskou zásahovou jednotkou.

Turecko v pátek zmrazilo veškeré vojenské dohody s židovským státem, vypovědělo izraelského velvyslance a hrozí Izraeli právními kroky.

K těmto radikálním opatřením ho vedla skutečnost, že Izrael nepřiměla k omluvě za loňský incident ani zpráva zvláštní komise OSN, která konstatovala, že izraelští vojáci použili při útoku na loď Mavi Marmara nepřiměřenou sílu.

Ankara prohlásila, že nyní zažaluje izraelské představitele odpovědné za oběti na lidských životech, k nimž došlo na palubě lodi Marmara.

Turecko také odmítlo závěr komise OSN, že izraelská blokáda Gazy je oprávněná, a hodlá požádat Mezinárodní soudní dvůr v Haagu o prošetření její legality.

Turecko bylo do incidentu u Gazy jedním z největších izraelských spojenců na Blízkém východě. Patřilo k největším odběratelům jeho vojenské techniky a spolupracovalo s ním i v boji proti terorismu.

Izraelský premiér se proto snaží spor zmírnit nepřímou omluvou. "Opakuji ale také, že stát Izrael vyjadřuje lítost nad ztracenými životy," prohlásil.

Turecko-izraelské vztahy se ale zřejmě ještě zhorší, protože turecký premiér Recep Tayyip Erdogan pojede tento měsíc do Egypta a předpokládá se, že na výraz sympatií k palestinské věci navštíví i pásmo Gazy.

 

Právě se děje

před 17 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, část příměstských vlaků stojí

V železničním depu v Praze Vršovicích v úterý ráno vykolejila při posunu lokomotiva. Nehoda zastavila provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem. Obnovení provozu České dráhy předpokládají v poledne, vyplývá z jejich webu. Co bylo příčinou vykolejení stroje, se vyšetřuje. "Následně bude nakolejení speciální technikou a oprava kolejiště," uvedly dráhy.

před 46 minutami

Putin Saúdské Arábii nabídl systém protiraketové obrany S-400

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters. 

Další zprávy