Sebeobranu nemusíme omlouvat, vzkázal Ankaře Netanjahu

Zahraničí Zahraničí
5. 9. 2011 11:49
Jeruzalém se neomluví za zásah proti její lodi loni v květnu u Gazy
Loď Mavi Marmara
Loď Mavi Marmara | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael se neomluví Turecku za svůj útok na tureckou loď Mavi Marmara, při němž v roce 2010 zahynulo devět Turků.

"Nepotřebujeme se omlouvat za to, že se příslušníci izraelského komanda bránili před útoky zuřivých aktivistů," prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu na nedělním zasedání vlády.

Turecká loď se loni v květnu pokusila dopravit do pásma Gazy, které Izrael blokuje, humanitární pomoc. Její pokus prorazit námořní blokádu skončil krvavou potyčkou mezi aktivisty na lodi a izraelskou zásahovou jednotkou.

Turecko v pátek zmrazilo veškeré vojenské dohody s židovským státem, vypovědělo izraelského velvyslance a hrozí Izraeli právními kroky.

K těmto radikálním opatřením ho vedla skutečnost, že Izrael nepřiměla k omluvě za loňský incident ani zpráva zvláštní komise OSN, která konstatovala, že izraelští vojáci použili při útoku na loď Mavi Marmara nepřiměřenou sílu.

Ankara prohlásila, že nyní zažaluje izraelské představitele odpovědné za oběti na lidských životech, k nimž došlo na palubě lodi Marmara.

Turecko také odmítlo závěr komise OSN, že izraelská blokáda Gazy je oprávněná, a hodlá požádat Mezinárodní soudní dvůr v Haagu o prošetření její legality.

Turecko bylo do incidentu u Gazy jedním z největších izraelských spojenců na Blízkém východě. Patřilo k největším odběratelům jeho vojenské techniky a spolupracovalo s ním i v boji proti terorismu.

Izraelský premiér se proto snaží spor zmírnit nepřímou omluvou. "Opakuji ale také, že stát Izrael vyjadřuje lítost nad ztracenými životy," prohlásil.

Turecko-izraelské vztahy se ale zřejmě ještě zhorší, protože turecký premiér Recep Tayyip Erdogan pojede tento měsíc do Egypta a předpokládá se, že na výraz sympatií k palestinské věci navštíví i pásmo Gazy.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy