Sebeobranu nemusíme omlouvat, vzkázal Ankaře Netanjahu

Zahraničí Zahraničí
5. 9. 2011 11:49
Jeruzalém se neomluví za zásah proti její lodi loni v květnu u Gazy
Loď Mavi Marmara
Loď Mavi Marmara | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael se neomluví Turecku za svůj útok na tureckou loď Mavi Marmara, při němž v roce 2010 zahynulo devět Turků.

"Nepotřebujeme se omlouvat za to, že se příslušníci izraelského komanda bránili před útoky zuřivých aktivistů," prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu na nedělním zasedání vlády.

Turecká loď se loni v květnu pokusila dopravit do pásma Gazy, které Izrael blokuje, humanitární pomoc. Její pokus prorazit námořní blokádu skončil krvavou potyčkou mezi aktivisty na lodi a izraelskou zásahovou jednotkou.

Turecko v pátek zmrazilo veškeré vojenské dohody s židovským státem, vypovědělo izraelského velvyslance a hrozí Izraeli právními kroky.

K těmto radikálním opatřením ho vedla skutečnost, že Izrael nepřiměla k omluvě za loňský incident ani zpráva zvláštní komise OSN, která konstatovala, že izraelští vojáci použili při útoku na loď Mavi Marmara nepřiměřenou sílu.

Ankara prohlásila, že nyní zažaluje izraelské představitele odpovědné za oběti na lidských životech, k nimž došlo na palubě lodi Marmara.

Turecko také odmítlo závěr komise OSN, že izraelská blokáda Gazy je oprávněná, a hodlá požádat Mezinárodní soudní dvůr v Haagu o prošetření její legality.

Turecko bylo do incidentu u Gazy jedním z největších izraelských spojenců na Blízkém východě. Patřilo k největším odběratelům jeho vojenské techniky a spolupracovalo s ním i v boji proti terorismu.

Izraelský premiér se proto snaží spor zmírnit nepřímou omluvou. "Opakuji ale také, že stát Izrael vyjadřuje lítost nad ztracenými životy," prohlásil.

Turecko-izraelské vztahy se ale zřejmě ještě zhorší, protože turecký premiér Recep Tayyip Erdogan pojede tento měsíc do Egypta a předpokládá se, že na výraz sympatií k palestinské věci navštíví i pásmo Gazy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy