Izrael se loučí s prezidentem Peresem, dorazil Obama i Sobotka. Pohřeb střeží vojáci i tajní agenti

ČTK ČTK
30. 9. 2016 8:05
V izraelském Jeruzalémě začal pohřeb bývalého prezidenta Šimona Perese, který ve středu zemřel ve věku 93 let. Ceremonie se účastní i americký prezident Barack Obama, za Česko přijeli premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Pohřeb se koná za mimořádných bezpečnostních opatření, na žádost kontrašpionážní služby Šin Bet policie preventivně zadržela několik židovských a palestinských extremistů, mnoho silnic a ulic v Jeruzalémě je uzavřeno.
Státní pohřeb bývalého izraelského prezidenta.
Státní pohřeb bývalého izraelského prezidenta. | Foto: Reuters

Jeruzalém – Průvod smutečních hostů v pátek ráno doprovodil z budovy parlamentu rakev s tělem Šimona Perese. Bývalý izraelský prezident zemřel ve středu ve věku 93 let a dnes bude pohřben na státním hřbitově na Herzlově vrchu.

Rakev doprovodili k bráně před parlamentem nejbližší příbuzní. Ve čtvrtek byly ostatky po celý den vystaveny na nádvoří před Knesetem a Peresovi se tam přišlo poklonit na 50 tisíc lidí.

Od Knesetu rakev na hřbitov převáží automobil. Na státním pohřbu se očekává 3000 hostů, mezi nimiž bude na 70 politiků z celého světa. Krátce před obřady v Tel Avivu přistálo letadlo s americkým prezidentem Barackem Obamou a ministrem zahraničí Johnem Kerrym. ČR na pohřbu zastupuje premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Obama hned po pohřbu odlétá zpět do USA.

Pohřeb se koná za mimořádných bezpečnostních opatření, na žádost kontrašpionážní služby Šin Bet policie preventivně zadržela několik židovských a palestinských extremistů, mnoho silnic a ulic v Jeruzalémě je uzavřeno.

Mezi hosty bude i palestinský vůdce Mahmúd Abbás, kterého radikální organizace Hamás ale žádala, aby účast odvolal. Abbás nebyl na oficiální návštěvě Jeruzaléma od roku 2010. Podle palestinských zdrojů chce Abbás svou účastí na Peresově pohřbu dát najevo, že Palestinci stojí o mír a že si váží lidí, jako byl Peres.

Peres i Abbás byli v 90. letech při vyjednávání první izraelsko-palestinské mírové dohody, podepsané v roce 1993 v USA. Peres byl tehdy ministrem zahraničí, Abbás vyjednávačem v palestinské delegaci. Peres dostal za dohodu v roce 1994 spolu s premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským vůdcem Jásirem Arafatem Nobelovu cenu za mír. Hamás ale Perese považuje za politika odpovědného za smrt mnoha Arabů. Na palestinských územích tato organizace dnešek vyhlásila dnem hněvu.

 

Právě se děje

Další zprávy