Izraelští vojáci se v příhraniční oblasti na jihu Libanonu snaží hledat a likvidovat útočiště a zbraně Hizballáhu. Podle televize Al-Džazíra byli při přestřelkách na hranici zabiti tři izraelští vojáci.
Ostré srážky v oblasti podle agentury Reuters znamenají, že členové Hizballáhu jsou stále schopni operovat zde bez větších omezení.
Ministr obrany Amir Perec při návštěvě severu Izraele ostřelovaného Hizballáhem naznačil, že Izrael je připraven na případnou pozemní ofenzivu do Libanonu. "Neplánujeme okupaci Libanonu, pokud ale bude potřeba předvést, že jsme schopni si dojít v této zemi kamkoli, pak se nebudeme rozpakovat," řekl Perec.
Infobox
- Hizballáh: Zrozen kvůli smrti Izraele
Lidé z arabského světa mají jedinečnou šanci porazit sionistické nepřátele.
- Smír, nebo válka? Otázky a odpovědi
Na Blízkém východě se rozhořel nejvážnější konflikt za poslední čtvrtstoletí. Hledali jsme za vás odpovědi na klíčové otázky.
INTERVIEW
- Exkluzivně z Haify: Kaťuše nám létají nad hlavou
říká bývalý hlavní inženýr izraelského letectva Harel Nori přímo z ostřelované Haify.
- Bývalý izraelský voják odpovídal on-line
David Shorf půl roku sloužil v pásmu Gazy.
- Novinářka: Sever Izraele je v krytech
Města jsou pod palbou. Je to válka, říká novinářka izraelské televize.
- Expert: Izrael může vést dlouhou válku
Budou-li pokračovat útoky na jeho území, bude Izrael stupňovat své vojenské akce, předvídá pro Aktuálně.cz ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.
Šéf armády: Připravte se na dlouhou válku
Šéf generálního štábu izraelské armády adresoval vojákům od počátku operace první speciální vzkaz. V přípise vojáky připravuje na dlouhý boj. "Povedeme válku tak dlouho, dokud se bezpečnost nevrátí zpátky do Izraele," napsal ve svém dopise Haluc.
Podle analytiků jsou tímto memorandem připravováni na dlouhou konfrontaci nejen příslušníci ozbrojených sil, ale také izraelská veřejnost.
"Stát Izrael je uprostřed boje proti radikálním islamistickým teroristům, kteří odpírají Izraeli právo na existenci a jsou podporováni Sýrií a Íránem," burcoval Haluc.
Izrael pokračuje také v bombardování cílů v Libanonu. Tak jako v předchozích osmi dnech se i tentokrát soustředil na jižní předměstí Bejrútu, jih Libanonu a údolí Bikáa na východě země.
Při útocích Izraele bylo zabito od začátku operace minimálně 306 Libanonců, na izraelské straně je zatím obětí devětadvacet. V Libanonu se však zhoršuje situace zhruba půl milionu lidí, kteří se ocitli bez domova.
Do Libanonu připluli američtí vojáci
V libanonském hlavním městě Bejrútu se ve čtvrtek časně ráno vylodilo na 40 příslušníků americké námořní pěchoty.
Vojáci, které přivezl člun z vojenské lodi Nashville operující ve Středomoří, začali s evakuací amerických občanů z oblastí ohrožených boji.
Izraelská armáda zároveň oznámila, že se po rozbřesku v pozemním boji na dvou místech u libanonsko-izraelské hranice střetla s bojovníky Hizballáhu. Podle libanonské strany obnovilo izraelské letectvo nad ránem také nálety na předměstí Bejrútu.
Útok na Nasralláha
Izraelské letectvo podniklo v noci na čtvrtek útok na bunkr v jižním Libanonu na základě zpravodajských informací, podle nichž se v něm mělo skrývat vedení Hizballáhu včetně vůdce Hassana Nasralláha.
Deník Maariv s odvoláním na zdroje z armády uvedl, že Nasralláh v bunkru skutečně byl.
Samotná budova byla podle serveru Ynetnews po dopadení bomb o váze 23 tun kompletně zničena. Informaci, že se v bunkru Nasralláh skrývá, dostaly izraelské zpravodajské služby ve středu pozdě večer, a protože ji považovaly za důvěryhodnou, dostalo letectvo okamžitě příkaz k útoku.
Izrael přiznal, že pokud se bunkr nachází několik desítek metrů pod zemí, je možné, že ti, kdo se v něm nacházeli, útok přežili.
Podle zdroje z izraelské armády, na které se server odvolává, se podařilo špionážním službám Izraele hnutí Hizballáh dobře infiltrovat.
Riceová zatím s cestou čeká
Ačkoli středa byla v dosud osmidenním konfliktu zatím nejkrvavějším dnem - zahynulo 63 Libanonců -, snahy o diplomatické řešení stojí.
USA, které jako nejbližší spojenec Izraele mají jediné reálnou šanci přimět židovský stát, aby svou ofenzivu zastavil, zatím žádný tlak nevyvíjejí. Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová podle informací deníku New York Times s cestou na Blízký východ záměrně vyčkává, aby tak Izrael dostal čas k výraznému oslabení Hizballáhu pomocí vzdušných, ale i pozemních útoků.
Podle amerických diplomatů citovaných deníkem dávají USA Izraeli zhruba ještě týden na bombardování Libanonu, pak by se měla Riceová do regionu vypravit, aby se pokusila dojednat vytvoření nárazníkového pásma na jihu Libanonu.
"Je jasné, že USA daly Izraeli zelenou," potvrdil britskému deníku Guardianu také nejmenovaný evropský diplomat. Podle něj je však zřejmé, že Američané stanovili Izraelcům časový limit, a to z obavy, že by se konflikt mohl vymknout kontrole.
Jedním z cílů, který tímto přístupem Američané sledují, je uštědřit lekci Íránu a Sýrii, které Hizballáh podporují.
ČTVRTEČNÍ UDÁLOSTI NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ
22:30 - Šéf libanonského radikálního hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh prohlásil, že jeho ozbrojená organizace nepropustí dva unesené izraelské vojáky, dokud Izrael výměnou nepřislíbí propuštění členů Hizballáhu ze svých věznic. Rozhovor s Nasralláhem odvysílala katarská zpravodajská televize Al-Džazíra.
"I kdyby přišel celý svět (prosit Hizballáh), ten vydá izraelské vojáky pouze za nepřímých jednání a výměnou za vězně," prohlásil Nasralláh. Popřel také tvrzení Izraele, že se mu podařilo zničit 50 procent raketového arzenálu Hizballáhu. Nasralláh dále řekl, že struktura jeho hnutí nebyla současnou izraelskou ofenzivou narušena.
21:14 - Generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval k okamžitému ukončení nepřátelských konfliktu, aby se tak "zabránilo dalším ztrátám nevinných životů a působení dalšího utrpení". Předložil také plán na vyřešení krize:
- unesení izraelští vojáci mají být pod záštitou Mezinárodního výboru Červeného kříže předáni libanonským vládním úřadům a vráceni do Izraele
- na libanonské straně hranice s Izraelem mají být rozmístěny posílené mezinárodní síly, které budou spolupracovat s libanonskou vládou a podpoří libanonskou armádu
- má být vypracován mechanismus, s jehož pomocí by klíčové regionální a mezinárodní osobnosti a instituce monitorovaly a zaručovaly plnění jakékoliv dohody, která bude dosažena
- svolání mezinárodní konference, na níž by byly stanoveny hranice Libanonu se Sýrií a s Izraelem, a to včetně definitivního rozhodnutí o všech sporných územních bodech, jako jsou farmy Šibáa.
19:48 - Izraelský premiér Ehud Olmert slíbil, že umožní, aby humanitární pomoc začala proudit do Libanonu, který se jinak Izrael snaží blokovat. Podle OSN hrozí v Libanonu humanitární katastrofa.
19:24 - Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes oznámila, že se na Blízký východ chystá již příští týden.
18:31 - Televize Al-Džazíra informovala o tom, že během střetů na libanonské hranici byli zabiti tři izraelští vojáci.
17:37 - Na izraelsko-libanonské hranici došlo k dalším ostrým střetům mezi izraelskými vojáky a ozbrojenci Hizballáhu. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z izraelské armády uvedla, že Izraelci utrpěli v přestřelkách zatím neupřesněné ztráty.
16:11 - Izraelský ministr obrany Amir Perec připustil velkou pozemní ofenzivu do Libanonu. "Nechceme Libanon okupovat, zároveň se ale nehodláme vzdát žádného vojenského prostředku, který může být užitečný," řekl doslova Perec.
14:33 - Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Yigal Palmor potvrdil, že izraelská vláda je připravena požádat o pomoc při osvobozování dvou unesených vojáků německé diplomaty. Současně však odmítl jakékoliv spekulace o tom, že by mohlo dojít k výměně vojáků za palestinské vězně.
14:14 - Kromě Američanů pokračuje evakuace i dalších cizinců. Například Německo vyslalo do oblasti pro své občany tři vojenské letouny typu Airbus. V Libanonu prý čeká na odvoz na 3000 Němců, přestože 700 již Libanon opustilo. Naprostá většina ze stovek Čechů, kteří se podle dostupných informací v zemi nacházeli, již odjela.
13.45 - Ke dni modliteb za okamžité ukončení bojů na Blízkém východě, který se má uskutečnit v neděli, dnes vyzval papež Benedikt XVI. Připomněl, že Libanon má právo na svrchovanost svého území, Izraelci mají právo na život v míru a Palestinci mají právo na vlastní stát.
12:42 - Šéf generálního štábu izraelské armády Dan Haluc v přípise vojákům předpověděl, že boj s Hizballáhem bude dlouhý. "Povedeme válku tak dlouho, až se bezpečnost vrátí do státu Izrael," napsal Haluc.
12:04 - Izraelská armáda dnes v pásmu Gazy shazovala letáčky, na kterých varovala obyvatele, že na ně bude útočit, pokud budou mít ve svém domě nějaké zbraně.
11:01 - Izraelské letectvo zaútočilo na uprchlický tábor v Gaze. Podle agentury Reuters, která se odvolává na místní zdravotníky, byl při útoku zabit minimálně jeden palestinský ozbrojenec a osm dalších bylo zraněno.
09.25 - Pozemní boje mezi izraelskými vojáky a bojovníky Hizballáhu v blízkosti hranice pokračují. Během ranních střetů byli dva izraelští vojáci zraněni. O ztrátách na straně Hizballáhu agentury nemluví.
07:00 - V libanonském hlavním městě Bejrútu se vylodilo asi 40 příslušníků americké námořní pěchoty. Přivezlo je vyloďovací plavidlo z vojenské lodi Nashville operující ve Středomoří a vojáci ihned začali organizovat evakuaci amerických občanů z oblastí ohrožených boji.
05:45 - Izraelská armáda oznámila, že po rozbřesku došlo k pozemním bojím mezi izraelskými vojáky a bojovníky Hizballáhu na dvou místech u libanonsko-izraelské hranice.
02:10 - Izraelské letectvo zaútočilo několika těžkými bombami na údajné bunkry vedení Hizballáhu na předměstí Bejrútu. Hizballáh vzápětí oznámil, že žádný vedoucí činitel nebo člen tohoto šíitského militantního hnutí při útoku nezahynul, a tvrdil, že napadená stavba nebyl bunkr, ale základy budované mešity.
PŘEČTĚTE SI ZPRAVODAJSTVÍ O IZRAELSKO-LIBANONSKÉM KONFLIKTU Z PŘEDCHOZÍCH DNÍ
|
|
|
| |
| |
|