Bývalý izraelský voják odpovídal on-line

Redakce ZAH
14. 7. 2006 13:30
Praha - David Shorf půl roku sloužil v izraelské armádě v pásmu Gazy. Odpověděl na vaše otázky.
David Shorf
David Shorf | Foto: Ludvík Hradilek

David Shorf, který sloužil na Západním břehu v pásmu Gazy, reagoval na dotazy čtenářů deníku Aktuálně.cz přes dvě a půl hodiny. Odpověděl celkem na 52 otázek.

Hovořil o svých zkušenostech z vojenské služby. "Nic není černobílé, jak se to jeví v televizních zprávách. Palestinec vám přinese na stráž pizzu a naopak židovský usedlík vám jako vojákovi vynadá."

Vzpomínal na své přátele mezi Palestinci, zejména na šéfkuchaře jedné jeruzalémské restaurace Adela. "Když jsem byl student, Adel zavřel restauraci a krmil mě zdarma jídlem. Hráli jsme šachy a debatovali. Teď už jsem ztratil kontakt. Nevím, kde je..."

Odpovídal i na otázky, jak vidí současný izraelsko-libanonský konflikt. "Izraelské obyvatelstvo chce, aby vláda vyjednávala. Olmert ale, zdá se, chce ukázat, že není slaboch, a "ukazuje svaly". Podle mého názoru pouhá síla bez vyjednávání unesené vojáky domů nevrátí."

Všechny odpovědi Davida Shorfa najdete níže.

David Shorf
David Shorf | Foto: Ludvík Hradilek

David Shorf do Izraele odcestoval v roce 1990 před první válkou v Zálivu.

Izraelské občanství získal v roce 1992, a protože zákon zakazující dvojí občanství začal platit v Česku až později, mohl si české ponechat.

V roce 1995 nastoupil na půlroční službu v izraelské armádě, patřil k jednotkám bojového inženýrství (handasa kravi).

Do Česka se vrátil v roce 1996, protože, jak sám říká, potřeboval odpočinek od armády a méně zpráv o mrtvých a zraněných.

Nyní pracuje jako zástupce šéfredaktora Lidových novin.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:08Autor: -JM-

Otázka: Dobrý den, chci se jen zeptat, zda se nestydíte za působení v armádě státu, který provádí etnické čistky nežidovského obyvatelstva. Děkuji za odpověď.

David Shorf: Ne, nestydím se. Služba v izraelské armádě je povinná pro každého, kdo je vlastníkem izraelského pasu (stejně jako tomu bylo v České republice donedávna). Když byste se ocitl na mém místě, za pár dní byste si uvědomil, že nejsou good guys a bad guys. Palestinec vám přinese na stráž pizzu a naopak židovský usedlík vám (jako vojákovi vynadá). Nic není černobílé, jak se to jeví v televizních zprávách.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:12Autor: zidane

Otázka: Co znamená (doslovný překlad) "handasa kravi". díky

David Shorf: Handasa kravi znamená doslova bojové inženýrství (handasa-inženýrství, kravi-bojové) - izraelská obdoba ženistů - s tím, že v Izraeli neexistuje říční síť, takže se jejich "ženisté" nezabývají tolik překonáváním terénních překážek, nestaví pontonové mosty, ale spíše jsou odborníci na výbušniny.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:19Autor: Filipes

Otázka: Je podle Vas Izrael v konfliktech zbytecne agresivni nebo je to jedina cesta jak jako stat prezit? Dekuji

David Shorf: To je velice těžká otázka. Existují některá základní geografická fakta, která vojenskou strategii předuurčují. Například-výše položené Golanské výšiny byly v minulosti ideálním místem pro nepřítele, který mohl shora ostřelovat obydlené oblasti dole v Izraeli-a tudíž následné obsazení výšin vedlo ke klidu zbraní. Podobně je třeba si uvvědomit, že Izrael má v nejužším místě pár kilometrů země mezi mořem a tzv green line, hranicí palestinských území na západním břehu. Špatné rozhodnutí (a možná neagresivní) by mohlo být tím posledním. Na druhé straně asi tuším, na co narážíte a protože jsem osobně pro mír výměnou za území, souhlasím.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:21Autor: K. Frázský

Otázka: Dobrý den. Chtěl bych znát Váš názor: myslíte si, že současné konflikty skončí otevřenou válkou mezi Izraelem a Palestinou (resp. hnutím Hamas)? Děkuji.

David Shorf: Otázkou je, zda se Olmert dostane k vyjednávání o návratu izraelských vojáků výměnou za propuštění vězňů. Nevěřím, že vojenská operace bez diplomacie tohoto dosáhne. A válka s Hamasem? Ta už de facto běží.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:25Autor: Marpta

Otázka: Dobrý den Davide. Mám na Vás otázku ohledně "morálního statutu" IDF. Je pravda, že voják IDF může odmítnout splnit rozkaz, pokud odporuje jeho svědomí? Tj.například může odmítnout vybombardovat vesnici s civilisty, přestože k tomu dostal rozkaz. Jinak přeji hodně zdaru a síly Vám i Israeli.

David Shorf: Hezký den i Vám. Tato pravidla jsou shrnuta v kodexu, zvaném horaot matkal neboli něco jako kodex generálního štábu. S touto konkrétní situaccí jsem se nesetkal a neznám ji ani teoreticky. Ale podobnou situaci jsem zažil: Voják hlídkoval nedaleko města Nabulus na záp. břehu. Arabský kluk po něm hodil kamenem a voják na něj vystřelil a zabil. Vojenský soud ho nakonec osvobodil, protože tvrdil, že byl přesvědčen, že kluk má vv hrsti granát a tudíž jednal v sebeobraně... To je jasné, že je to špatně, ale ve válečných situacích dochází k takovým tragédiím.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:28Autor: TOMAS

Otázka: Neodporuje služba českého občana v zahraniční armádě českým zákonům??

David Shorf: To ano, zákon ale nepočítal s tím, že vlastníte dva pasy zemí, kde je služba povinná. Byl myšlen primárně proti legionářům.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:31Autor: Marák Ivo

Otázka: Dobrý den,

zajímalo by mne, jak se staví izraelská veřejnost ke genocidním akcím vaší armády, kloktivním terstům ovbyvatel, rodin partyzánů apod. Podotýkám, že nacisté za zabití Heidrycha zbořilili Lidice a popravili všechny muže. Ženy a děti ušetřili.

David Shorf: Ta část izraelské veřejnosti, s níž se stýkám (příbuzní, kamarádi) jsou levicově orientovaní vysokoškoláci a ti s tím nesouhlasí. Moje ex manželka točí dokumentární filmy, které shromažďují důkazy násilí na Palestincích z rukou tzv. usedlíků. Předpokládám, že pravicoví část obyvvatelstva tyto postupy schvaluje.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:35Autor: milbel

Otázka: Myslite si, ze existuje vubec nadeje, ze konflikt v oblasti se nekdy absolutne vyresi? Jaky je nazor obyvatel Izraele ?

David Shorf: Tak jako Britové umí po teroristických útocích nasadit svůj přístup "business as usual", tak to umí po svém i Izraelci. Názor mého přítele Avišaje Monka je mi nejbližší: "Je nutné, aby vznikl Palestinský stát se vším všudy. Pal nastane válka mezi Izzraelem a Palestinou. Po ní se podepíše mírová smlouva" Víte, co má v nadsázce na mysli? Mírové smlouvy se mnohem lépe uzavvítají mezzi státy a nikoliv mezi státem a jednou organizací.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:38Autor: TOMAS

Otázka: Mate nejakeho kamarada palestince? Dokazete se podivat na konflikt izrale a palestiny jeho ocima?

David Shorf: Měl jsem kamaráda Adela. Byl to šéfkuchař v jedné jeruzalémské restauraci. Bydlel v Hebronu a nesměl být po desáté hodině spatřen v Izraeli. Jeho šéf a majitel restaurace mu proto zařídil komůrku ve sklepě, aby tam mohl přespat. Když jsem byl student, Adel zavřel restauraci a krmil mě zdarma jídlem. Hráli jsme šachy a debatovali. Teď už jsem ztratil kontakt. Nevím, kde je...

Odpovězeno: 14. 07. | 11:40Autor: J. Plšek

Otázka: Zdravim, je prý běžné, že v izraelské armádě slouží ženy, podílejí se i na těchto "útočných akcích"?

David Shorf: Zdravím vás. Zpravidla se na "těchto" akcích nepodílejí. Převážná většina dívek vykonává administrativní práci a většina jich chodí večer spát domů. To ale zobecňuji. V zásadě existuje princip, který říká, že ženy nesmějí padnout do zajetí a být mučeny nepřítelem.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:41Autor: Shovívavý

Otázka: Rád bych se zeptal na Vaše zkušenosti s vozidlem Achzarit. Jinak díky, že jste se podílel svým dílem na boji proti arabskému terorismu jako příslušník Izraelských ozbrojených sil, Mnoho úspěchů.

David Shorf: Nemám žádné zkušenosti s vozidlem, o kterém píšete. Naše jednotky používaly běžné džípy a upravené citroeny pick upy. Jinak děkuji.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:43Autor: Támar

Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala: jste Žid? Pokud ne,co Vás vedlo k odchodu do Izraele?

David Shorf: Ano jsem. Do Izraele mě ale nepřivedl ani sionismus, ani touha po lepším živobytí. Bylo mi 21 let a považoval jsem to za velké dobrodružství.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:47Autor: Petr

Otázka: Máte pocit, že by se současná situace dala vyřešit jinak než silou? Nebo si myslíte, že by to pro arabské státy popř. pro Hamás a Hizbaláh byla známka slabosti?

David Shorf: Petře, právě jsem se pár sekund zamyslel nad vaší otázkou. Izraelské obyvatelstvo chce, aby vláda vyjednávala. Olmert ale zdá se chce ukázat, že není slaboch a "ukazuje svaly". Zřejmě jde o jeho osobní mindrák, protože na rozdíl od Šarona či Rabina nebo dokonce i Netanjahua nemá žádnou hrdinskou vojenskou minulost. Byl primátorem Jeruzaléma. Podle mého názoru pouhá síla bez vyjednávání unesené vojáky domů nevrátí.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:52Autor: Martin

Otázka: Dobrý den, mám mít vysoké mínění o branných silách Izraele? Jsou vojáci přesvědčeni o správnosti toho, co dělají? Jak nahlížejí na své nepřátele? Jak odlišují civilisty a nepřátele?

David Shorf: Dobrý den, z mých zkušeností vyplývá, že izraelští vojáci nejvíce nesnáší, když z nich velitelé místo vojáků udělají policisty. To znamená, když je řekněme bojová jednotka s nějakou specializací poslaná na západní břeh, aby tam hlídkovala na silnicích a nechala na sebe házet kameny a zápalné láhve. Pokud se týká civilistů a necivilistů, mé zkušenosti jsou pouze ze záp. břehu a Gazy. A tam samozřejmě jde o to, kdo má samopal, kámen, Molotovovův koktejl či granát. Pak je to nepřítel bez ohledu, zda má uniformu či ne. Ostatně ani všichni palestinští policisté neměli v době, kdy jsemm tam byl uniformy.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:56Autor: Petr

Otázka: Dobrý den, vůbec nerozumín současné vojenské aktivitě izraelské armády v Libanonu,přitom je nesmysl aby to bylo kvůli dvě zajatým vojákům. Jaký je Váš názor na tuto akci, celkovou politiku izraelské armády ajaký postoj k této akci mají izraelsší civilisté a co to vše podle Vás může mít za následek?

David Shorf: Omlouvám se za stručnost, ale už jsem na podobný dotaz odpovídal. Myslím si, že akce k ničemu nepovede, pokud nebude doprovázena byjednáváním o výměně unesených vojáků za vězně, držené v Izraeli. Otec jednoho z vojáků reagoval na slova politických lídrů, že armáda si musí spravit pověst a že to padá na záda unesených hrdinů takto: Záda mého kluka nejsou dost široká, aby sloužila k spravování pověsti armády. Dostaňte mi kluka domů.

Odpovězeno: 14. 07. | 11:58Autor: Michal

Otázka: Dobrý den,
změnil se během let nějakým zásadním způsobem Váš pohled na Izraelsko-Palestinský konflikt?

David Shorf: Ano, ale spíše od naděje k rezignovanosti. Pokládal jsem Rabinův princip krok-za-krokem čili postupné budování důvěry za správny.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:00Autor: Raimund K.

Otázka: Vidím určitou paralelu mezi izraelskými buldozery v palestinském táboře s civilním obyvatelstvem v poč. 80. let a dnešním bombardováním hustě osídleného jižního předměstí Bejrůtu. Platí zde "když se kácí les, létají třísky",nebo je to přeci jen v genech izraelitů (nezaměňuji s Izraelci!)? Díky, Rai.

David Shorf: Raimunde, už jsem tady několikrát zmínil, že nejsem žádný jestřáb. Jen jsem se ocitnul b situaci, kdy jsem podle zákona musel nastoupit prezenční službu. Rozhodnutí současného premiéra považuji za nesprávné.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:03Autor: Lešek

Otázka: Drahý Davide, vzhledem k tomu, co je mi známo o armádě a vojenských i jiných předpisech v Izraeli, člověk po výcviku je stále vojákem - když ale pobývá v zahraníčí, navíc jako novinář tvořící zpravodajství - není to krytí pro agenta MOSSADu? Neprozradil jsem něco? :-))

David Shorf: Vždycky jsem chtěl být důležitým agentem. Máte pravdu, bylo by to výborné krytí. Bohužel zůstanu obyčejným novinářem. Nikdo mě z Mossadu nikdy neoslovil:) K tomu statutu věčného vojáka. To platí pouze tehdy, když trvale žijete v Izraeli. To znamená, že na manévry nemusím, pokud nepřesídlím do Izraele.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:05Autor: Martin

Otázka: Dobrý den, jsou nějaké jednotky izraelské armády ve kterých mohou sloužit i nežidovštví dobrovolníci ze zahraničí? Slyšel jsem, že ano, ale na internetu jsem bohužel nic nenašel.

David Shorf: Myslím si, že ne. Existují ale programy, v nichž se můžete na několik týdnů stát vojákem IDF. Jde ale spíše o kurz a nedostanete se v něm k ničemu extra zajímavému, pokud za toto nepovažujete mytí tanku Mirkava.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:07Autor: Bobo

Otázka: Dobrý den, je pravda, že v izraeli existuje nějaký zákon, že chlapi z ortodoxní, popř. ultraortodoxní židovské rodiny nemusí absolvovat vojenskou službu? a promiňte, vy praktikujete judaismus? pokud ano, který směr- ortodoxní, konzervativní nebo reformní? děkuji.

David Shorf: Ano, to je pravda, ultraortodoxní Židé odmítají sloužit v armádě. Podle jejich víry ještě nenastal čas k vytvoření státu Izrael. Dovedete si představit, jak se na ně dívají ti, jejicž děti padly v armádě, že... Já jsem sekulární, nepraktikuji nic. Respektuji ale tradice.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:10Autor: Michael Křivánek

Otázka: je Izrael natolik silný,aby v případě eskalace konfliktu,mohl účině bojovat proti Sýrii nebo Iránu?A s čí pomocí,oficiální či neoficiální,by mohl počítat?

David Shorf: Současní představitelé Izraele vvčera jasně řekli, že si na Irán nnetroufají, ale na Sýrii ano. Pomoc USA je jasná nejen v Radě bezpečnosti. Není tajemstvím, že USA podporuje Izrael miliardami dolarů v přímých tocích a v garancích za půjčky.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:15Autor: Jara

Otázka: Dobry den
1. Jake to je slouzit v izrailske armade ?
2. Myslim si, ze soucasnou krizi, Izraiel s Libanonem by meli resit oba staty najednou. Policie, armada. Kdyz se libanonská vlada distancovala od utoku na Izrael.
Dekuji




David Shorf: Dobrý den, Jaro,

1. Ze začátku je to strašné. Moc jsem se bál. Pak to přešlo, protože se nedá bát kontinuálně. Princip IDF je totiž založen na kamarádství. Když sloužíte na územích a tři kluci mají jet domů, neurčuje je velitel, ale vojáci sami. A když jste na seznamu za nimi a máte jet na opušťák a váš kamarád se hodí marod, nejedete nikam a velitel vám řekne: Já za to nemůžu, je to tvůj kamrád, který tě podrazil. Takže když jedete vy na opušťák a chcete se hodit marod, nakonec si to rozmyslíte, protože víte, že za vámi má jet kamarád...

2. Soulasím, nezapomínejte, ale že Hizbaláh je řízen ze Sýrie a financován Iránem, takže chudáci Libanonci.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:17Autor: LACO

Otázka: Nestydíte za působení v armádě státu, který chce po Íránu dodržování pravidel ohledně jaderného programu, když vy žádné nedodržujete?

David Shorf: Z objektivního hlediska máte pravdu. Měla by platit stejná měřítka pro všechny. Já si ale myslím, že Izrael musí mít technologickou převahu, aby odstrašil okolní arabské státy od preventivního útoku.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:19Autor: Kokos

Otázka: Může občan cizího státu (bez občanství Israele) bojovat v Israelské armádě? A pokud ano, kolik cizinců odhadem v procentech tam bojuje?

David Shorf: Občané Izraele přišli z diaspory z více než 77 států světa. Téměř v každé rodině má někdo kromě izraelského ještě jiný pas. Ale když se řekněme Švéd bez izraelského pasu rozhodne, že bude sloužit v izraelské armádě, tak má smůlu (anebo vlastně štěstí:))

Odpovězeno: 14. 07. | 12:21Autor: Kisanghani

Otázka: Dobrý den, myslíte si, že má západní civilizace právo vnucovat někomu demokracii a lidská práva? Jinak - obdivuji Izrael, za všechno co dokázal, za povahu svých lidí. Zároveň chápu i ty, kdo proti němu bojují. Je to nesmírně složitý problém, neřešitelný..

David Shorf: Jestli narážíte na tzv. Bushovu demokratizaci Blízkého východu, tak se domnívám, že to nejde. Arabská společnost, která je silně orientovaná na rodinné klany, se nezmění tím, že na budovu napíše Parlament, když má za zády americkou M16.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:24Autor: František Kolařík

Otázka: Myslím si, že drtivá většina Arabů obklopujícho Izrael stále nechce nic jiného než utopit Židy v moři. Tvrdý postoj je to jediné, co dává Izraeli šanci na přežití. Zničení Izraele jako součásti euroamerické společenské kultury by bylo začátkem konce celé této naší kultury. Souhlasíte?

David Shorf: Jednou jsem potkal v Praze v kavárně Iránce. Ptal jsem se ho, jestli se jejich lidé probouzejí každé ráno s mučivou tohou zničit stát Izrael anebo si spíše žijí svvé životy. Usmál se a odpověděl: Co myslíš? Já řekl, asi jim jde v první řadě spíš o chleba a mlíko, že? A on pobaveně přikývl...

Odpovězeno: 14. 07. | 12:25Autor: Fenix

Otázka: Dobrý den,během let co jsem žil v Irsku jsem potkal několik arabů a můj vztah k nim je velmi negativní (pokrytci) S izraelci jsem se bohužel nesetkal ale slyšel jsem že ke všem ne-židům v Izraeli přistupují s despektem až opovržením,je to pravda?Díky.

David Shorf: Kdepak, to je nesmysl.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:27Autor: Pavel

Otázka: Proč je holocaust spojován bezvýhradně s Německem? Proti Židům bojovala celá Evropa po celá staletí. např. i náš Karel IV, otec vlasti, zavedl protižidovská opatření. Holocaust nebyl žádný primitivní nacistický vynález. Proč se nepřizná, že my bílí Evropané jsme vás kolektivně nesnášeli..?

David Shorf: Já myslím, že se přiznává. Na vysokých školách se můžete setkat s termínem Evropský antisemitismus (tzn. Nemůžu nic udělat, abys mě přestal nenávidět, Evropane) a tzv. Arabský antisemitismus (Když mi dáš území Žide, můžeme se domluvit a přestzanu tě nenávidět)

Odpovězeno: 14. 07. | 12:30Autor: Jirka

Otázka: Je nejak mozne vyjadrit podporu Izraeli? Je i nejak mozne primo pomoci? (dejme tomu jako trebas nakupem Danskeho zbozi pote, co palestincum a ajatolahum vadila svoboda slova v evropskych novinach natolik, ze kvuli tomu podpalovali ambasady zemi EU ktere jim posilaji penize)

David Shorf: Tak to je zajímmavá otázka... Přiznám se nevím. Určitě existují nadace, které shromažďují finance, ale více by asi věděli na izraelské ambasádě nebo Jewish Agency v Praze.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:33Autor: Mike

Otázka: Tato otázka se může velmi povrchní, ale po zamyšlení asi není: Co budete (Izraelci) dělat až se jednou přestanou "arabové" hádat a spojí se proti vám? Použijete své ZHN aby vás "neutloukli čepicema" a vyvoláte třetí světovou?

David Shorf: Odpovím tak, že vtip o tom, že tam kde se sejdou tři Židé existují čtyři názory platí i na Araby. Jinými slovy, myslím si, že se nidky nesjednotí. Ale co takhle zeptat se naopak? Co se stane se všemi problémy uvnitř Izraele v případě míru s Araby? Teď jsou pod pokličkou, protože existuje "společný nepřítel". Co ale nastaně pak s Etiopci, Rusy, Ortodoxy, Isedlíky, Izraelskými Arabny atd. atd. Pamatujete si na rozpad Jugoslávie? Toho se bojím. Jde asi ale jen o akademickou představu.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:35Autor: J.

Otázka: Izrael trvale porusuje lidska prava, diskriminuje na zaklade rasy, narodnosti a nabozenstvi. Odesel jste z Izraele, protoze jste zacal tuto diskriminaci vnimat? Jak na Vas pusobila ideolog. propaganda v armade, statni ceremonie? Zila jsem tam 5let,rozumim nadseni na pocatku, Jak se menil Vas pohled?

David Shorf: Byl jsem levičák (tzn. v izraelských termínech chci mír s Araby), studoval jsem na Hebrew University a kamarádil jsem s levičáky. V armádě jsem byl v době atentátu na Rabina a žádnou propagandu jsem nezažil. Naopak, velitelé nám zakázali diksutovat o politice a nedovolili se dívat na zprávy, které fascinovaly celý Izrael.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:38Autor: Jarda

Otázka: 1) otázka pro Davida Shorfa
je možné současně provádět vojenské akce na severu a na západní části země.

2) otázka pro Davida Shorfa
jaký lze předpokládat postoj Jordánska v následujícím konfliktu

David Shorf: 1. Ano, pokud nejde o masivní pozemní operace, ale o blokády a vzdušnou nadvládu

2. Pokud máte na mysli vojenskou intervenci Jordánska, myslím si, že tu lze naprosto vyloučit. Nemají důvod ani sílu se nechat zatáhnout do tohoto konfliktu

Odpovězeno: 14. 07. | 12:40Autor: Břetislav Olšer

Otázka: Pane Shorfe, myslím si, že by bylo třeba vysvětlit, že izraelská armáda v počtu cca 600 tisíc vojáků stojí proti zhruba 10 miliónové armádě okolních arabských a perských zemí. Že většina z nich má jediný cíl - zničit stát Izrael. Co s tím?

David Shorf: Ano a to ještě administrativní část armády tvoří 70 procent a bojová pouhých 30. Bude asi hodně záležet, zda kromě demonstrace síly použije Olmert i diplomacii. Izraelské rodiny se nebudou zlobit, když za jejich syny propustí Izrael vězně,

Odpovězeno: 14. 07. | 12:43Autor: Michal

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak moc je v Izraeli rozšířena výuka Krav Magy a jak tuto techniku zvládáte vy.

David Shorf: To čemu říkáte Krav Maga zní mnohem obyčejněji, když se přeloží do češtiny. Znamená to boj zblízka. V přijímači v armádě jsem absolvoval základní trénink. Šlo zejména o to, jak zneškodnit protivníka, když na sobě máte automatickou pušku M-16 a nemůžete vystřelit, protože nepřítel je příliš blízko.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:45Autor: Kolafa

Otázka: Ma Mosad stale jeste tak silnou pozici, jako mival pred 20-30 roky?

David Shorf: Tak asi všichni víme, že je dnes složitější infiltrovat arabské země agenty, kteří jsou rodilími mluvčími, a na technologie nelze nezmezně spoléhat. Ale mé informace pocházejí z dokumentů, knih a filmů:))

Odpovězeno: 14. 07. | 12:46Autor: jirkao

Otázka: Musím řic že me sympatie jsou na strane Izraele a ne na strane arabskych statu.I kdyz valka je to posledni řešení ale nekdy to proste jinak nejde , takze ja vyjadřuji podporu Izraeli protoze se me nelibi jaci fanatici vedou ve vetsine arabske narody.Souhlasite se mnou?

David Shorf: Když si mám vybrat jestli stojím na straně Izzraele nebo Arabů, je vám asi jasné, že na straně Izraele. Osobuji si ale právo kritizovat některá izraeslká rozhodnutí.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:48Autor: Lukáš Blažek

Otázka: Jaký je Váš názor na vliv armády na izr politiku?Současní"jestřábi" ve vládě jsou opět ve svém živlu. Jde jim skutečně o záchranu tří izr. vojáků? Jak to vnímáte Vy?

David Shorf: Myslím si, že kdyby jim šlo jen o životy vojáků, už by jednali o jejich návratu. Stejně jako v roce 2004. Takže nejde o porušení pravidla s teroristy se nevyjednává. Olmertovi jde asi více o to, že chce dokázat, že není kancelářská krysa, nýbrž stejně kompetentní a nekompromisní, jako Šaron a jiní izraeslští lídři s vojenskou minulostí.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:51Autor: Mirek

Otázka: Obyvatelé Izraele (většinou židé) jsou pilní a pracovití. Za dobu existence státu udělali na poušti kvetoucí zahradu. Palestinci jsou protikladem. Dokladem jejich povahy je plenění předaných území. Připomíná mi to jedno etnikum u nás. Tato rozdílnost bude i v budoucnu jádrem problémů. Nemyslíte?

David Shorf: Tak za prvé si nemyslím, že všichni Izraelci jsou pilní a pracovití. Za druhé je pravda, že za pár deítek let změnili poušť a močály v prosperující zemi. A za třetí Palestinci, kteří žijí roztroušeni po celém světě jsou většinou velmi úspěšní lidé.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:52Autor: Brix

Otázka: Je možné nějak, alespoň morálně, Izrael podpořit? Držím Vám palce.

David Shorf: Ano, můžete odjet do Izraele na dovolenou a utratit tam svoje peníze.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:54Autor: Karel

Otázka: Dobrý den,
zdravím Vás, úvodem : domnívám se, že každý stát má právo se bránit ( mám na mysli Izrael ), co mne z vojenského hlediska zajímá je jak je možné, že Izrael operuje na území Libanonu / nebo v jeho výsostných vodách, podniká nálety, ostřeluje území a libanonská armáda neexistuje ??
Děkuji

David Shorf: Libanon je velmi zvláštní země. Dá se zjednodušeně říci, že vliv Sýrie a Iránu na Libanon je rozhodující. A nezapomínejte, že Hizbaláh není jako Hamas, je to naprosto regulérní armáda včetně uniforem.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:55Autor: govind

Otázka: odpovězte, prosím, nebo spíše informujte čtenáře, jaký je Váš postoj, jak smýšlíte, v souvislosti s napětím, které trvá už řadu let (včeteně toho, co se aktuálně děje) mezi židy a araby. díky

David Shorf: Důkazem o tom, že to jde jsou Židé a Arabové, kteří žijí mimo blízký východ. Například v Praze či Amsterodamu je spojuje například libanonská kuchyně, kam chodí jedni i druzí. A všechno je v pořádku.

Odpovězeno: 14. 07. | 12:58Autor: anti

Otázka: Jak je mozne kdyz Izrael napada jine staty a zabiji nevinne obyvatelstvo tak je to v sebeobrane a kdyz to same udela nekdo jiny tak je to agrese??Takze kdyz dva delaji to same tak to neni to same??!!

David Shorf: V tomto léta se vlekoucím konfliktu už je nemožné rozšifrovat, "kdo si začal" a "kdo oplácí". Takže ano, dokázal bych vaši tezi obhajovvat i vyvracet. Podle toho, zda bych byl Arab nebo Izraelec

Odpovězeno: 14. 07. | 13:11Autor: Honza

Otázka: Dobrý den.Myslíte si, že vojenské akce (na hraně legitimity a s výraznými dopady na nevinné civilní obyvatelstvo sousedních států) zabezpečí, z dlouhodobého hlediska, Izraeli a Blízkému východu bezpečnost a stabilitu?.

David Shorf: Rozhodně nezaručí. Ale máte jiný nápad?

Odpovězeno: 14. 07. | 13:14Autor: Olexa

Otázka: Valka je strasne draha vec. Muze se stat, ze blizkovychodni konflikt brzy hospodarsky znici veskere a tak male staty - Izrael, Libanon, Palestinu, Syrie, Egypt, Jordansko a dalsi?

David Shorf: Myslím, že zatím nejde o válku obsazovací jako Bushoův Irák. Nejde přece o Libanon, ale o Hizbaláh (potažmo jejich velitele-Sýrii a sponzory-Irán). Pokud by došlo k výměně unesených vojáků, myslím, že operace skončí z minuty na minutu. Bohužel, nedokážu si představit, co se stane, pokud k diplomacii vůbec nedojde.

Odpovězeno: 14. 07. | 13:15Autor: ignorant největší

Otázka: Nemyslíte, že většina Čechů jsou naprostí idioti, kteří o situaci na Blízském východě vůbec nic neví a vyjadřují se jen na základě pár článků a osobní sympatie (viz. 99pr. položených otázek)?

David Shorf: Nevyčítám nikomu, že neví všechno. Proto tady přece taky sedím a odpovídám. Důležitá je touha dovědět se víc, toho si cením.

Odpovězeno: 14. 07. | 13:17Autor: pittler

Otázka: Čo si myslí bývalý vojak o tomto konflikte? Je palestínsky boj legitímny?

David Shorf: Z jejich pozice samozřejmě je. Mají cíle a k jejich dosáhnutí používají terorismus, protože nemají armádu na technologické úrovni Izraele. Ale nezapomínejme, že někteří pozdější izraelsští premiérové vyhazovali do vzduchu britská kasárna...

Odpovězeno: 14. 07. | 13:19Autor: Karel Křivan

Otázka: Co myslíte, pochopí někdy naivní pseudohumanisi v Evropě, že Israel brání nejen sebe ale i Evropu ? Nebo jim to dojde, až muslimové budou v Evropě kamenovat jejich dcery za nošení minisukní ? Ve Švédsku už je za tento "zločin" znásilňují.

David Shorf: Troufám si tvrdit, že izraelské zájmy jsou soustředěny jen na bezpečnost a budoucnost Izraele samého. Vždyť jedno z hesel Mossadu říká: Neexistují přátelé, jen nepřátelé a potenciální nepřátelé:)

Odpovězeno: 14. 07. | 13:21Autor: Sharpener

Otázka: Neměl jste nějaké problémy když jste se vrátil zpět do Čech ? Služba v cizí armádě je a byla porušením zákona.

David Shorf: Po pěti letech dochází k promlčení. Za druhé jsem vysvětloval, že se jedná o zvláštní situaci, kdy oba státy, jejichž pas vlastníte vás nutí k povinné prezenční službě. Takže buď půjdete do vězení za to, že jste byl v armádě nebo za to, že jste odmítl službu...

Odpovězeno: 14. 07. | 13:22Autor: Jirka

Otázka: Je oficialnim jazykem IDF jen a pouze hebrejstina? nebo jde prezit i s anglictinou? Chtel bych pomoci branit Israel a EU proti fanatikum a teroristum. Je mozne vstoupit do IDF?

David Shorf: Pouze hebrejština a to navíc hodně nesrozumitelná, protože je plná armádního slangu a zkratek. Di IDF lze bez izraelského občanství vstoupit jen jako dobrovolník na několikatýdenní kurz zakončený certifikátem. Ale jde spíše o PR.

Odpovězeno: 14. 07. | 13:24Autor: Dr. Roman Králik

Otázka: Jak praktizují věřící vojáci
náboženství Judaizmu. Popř. slouží v armádě i rabíni. Jaká je spoluprace mezi "vojskem" - vrchním velením a čelními představiteli společenství juadizmu.
Děkuji

David Shorf: Armáda poskytuje věřícím vojákům rozdělené nádobí, aby mohli jíst podle zásad košer. Např. vidličky na masné produkty mají červenou tečku a příbory pro mléčné výrobky nic.

Odpovězeno: 14. 07. | 13:25Autor: Pavel

Otázka: Dobrý den, jaké v současnosti vidíte největší rizika eskalace vojenských akcí a největší strategickou nevýhodu izraelské armády ? Děkuji

David Shorf: Izraelci řekli jasně, že nepřítelem jsou Hizbaláh, Hamás, Sýrie a Irán.

Odpovězeno: 14. 07. | 13:27Autor: Honza

Otázka: Dobrý den, jaký je Váš názor na myšlenku se, že celý komplexní problém blízkého východu je dán bezvýchodnou situací palestinských utečenců, kteří nemají vlastní životaschopný stát a nemají naději na šťaský život svých dětí ?

David Shorf: Samozřejmě, že je to jeden z důležitých a velmi obtížně řešitelných problémů. Život v utečeneckém táboře bez pasu a bez budoucnosti je strašný a je mi jich líto. Bohužel víc asi udělat nemohu.

 

Právě se děje

Další zprávy