Izrael dál zbrojí. Hlavně kvůli Íránu

lem, Reuters, ČTK
25. 8. 2006 12:30
Jeruzalém - Izrael od Německa koupil další dvě ponorky Dolphin schopné nést jaderné hlavice. Především Íránu tak dal jasně najevo, že na možný jaderný úder je připraven odpovědět.
Izraelská flotila bude mít nyní pět ponorek typu Dolphin.
Izraelská flotila bude mít nyní pět ponorek typu Dolphin. | Foto: Aktuálně.cz

Kontrakt na nová plavidla byl podepsán začátkem července a podle listu The Jerusalem Post budou ponorky velmi brzy schopny provozu.

Izrael: Na útok Íránu odpovíme

Izraelská flotila tak bude mít pět ponorek typu Dolphin, jež se pohybují pod vodou tak tiše, že jsou schopny dostat se nepozorovány do vod jiného státu a zaútočit.

Ponorky, z nichž každá stojí 1,3 miliardy dolarů (skoro 29 miliard korun), pro Izrael vyrábí Německo a třetinu výdajů samo hradí jako náhradu za to, že v 80. letech pomáhalo Iráku modernizovat rakety Scud.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • O válce s Íránem už se mluví nahlas
  • Írán hrozí: Pořádá "námořní válečné hry"
  • Jaderné mocnosti? Legální i samozvané

Smlouva mezi Německem a Izraelem o prodeji ponorek však vyvolala vlnu nevole mezi opozičními poslanci Strany zelených. Mluvčí Winfried Nachtwei považuje rozhodnutí německé vlády za špatné, protože se Berlínu nepodařilo získat slib, že ponorky neponesou jaderné zbraně.

"Tato červená linie by neměla být překročena. Je to naprosté zřeknutí se německé politiky nešíření jaderných zbraní," prohlásil Nachtwei.

Ponorky lepší než letadla

Koupě ponorek přichází právě v okamžiku, kdy Írán odmítá přistoupit na požadavky západního světa ohledně obohacování uranu a opakovaně útočí na židovský stát.

V koupi ponorek tak vidí nezávislý analytik Paul Beaver jeden z nejlepších odstrašujících prostředků.

"Židovský stát získal možnost odvetného útoku, pro který užije balistické střely Jericho skladované v podzemních krytech," řekl Beaver. "Íránci by byli velmi hloupí, kdyby zaútočili na Izrael."  

Podobného názoru je také odborník na jaderný arzenál Izraele Michael Karpin, podle jehož slov jsou ponorky mnohem lepší pro odvetný útok než rakety vypálené z letadel.

Koupě ponorek přichází právě v okamžiku, kdy Írán odmítá přistoupit na požadavky západního světa ohledně obohacování uranu a opakovaně útočí na židovský stát.
Koupě ponorek přichází právě v okamžiku, kdy Írán odmítá přistoupit na požadavky západního světa ohledně obohacování uranu a opakovaně útočí na židovský stát. | Foto: www.wikipedia.org

"Letadla jsou zranitelná, zatímco ponorky mohou operovat po téměř neomezený čas bez rizika, že budou zasaženy. Možnost odvetného útoku je v případě jakéhokoli jaderného konfliktu zásadní," prohlásil.

Jaderné zbraně Izraeli nechybí

Izraelský expert David Menašri poukázal na to, že Írán usiluje o jadernou zbraň, a "to, zda Izrael koupil další dvě ponorky Dolphin, je v tomto kontextu zanedbatelné".

Také Beaver se domnívá, že Írán je buď tak pošetilý, nebo neznalý věci, že plně nechápe důsledky jaderného útoku. "V tomto směru není žádná z jaderných mocností tak nebezpečná jako Írán, ani Indie či Pákistán," řekl.

Izrael nikdy nepřiznal vlastnictví jaderných hlavic, avšak odborníci se domnívají, že má k dispozici šestou největší zásobu těchto zbraní na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy