Italské ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby se lidé v nejvíce zasažených městech vyhnuli přímému slunci mezi jedenáctou dopolední a šestou večerní hodinou. Pokyny obsahují také rady jak uchovávat potraviny, jak konzumovat alkohol či kávu nebo jak používat klimatizaci.
Teploty moří i pevniny sleduje pomocí satelitů Evropská vesmírná agentura. Extrémní podmínky by v nejbližších dnech mohly podle ní nastat také ve Španělsku, Francii, ale i Německu a Polsku. V Česku by o víkendu mohlo být až 38 stupňů Celsia.
Nejtepleji v historii měření bylo v Evropě v srpnu 2021 na Sicílii, kde naměřili 48,8 stupně Celsia. Meteorologové varují, že k podobným hodnotám by se teploty na italském ostrově mohly přiblížit také v příštích dnech.
Za současnou vlnu veder podle odborníků stojí anticyklóna Kerberos, kterou by měla vystřídat další anticyklóna Chárón, jež přinese ještě vyšší teploty. "Opravdové vedro teprve přijde… ty nejvyšší teploty čekáme v úterý a ve středu," citovala italská tisková agentura Adnkronos italského meteorologa Mattiu Gussoniho. Proudění vzduchu naopak způsobuje pokles tlaku a neklidné, chladnější počasí nad Britskými ostrovy, píše BBC.
Jako anticyklónu neboli tlakovou výši meteorologové označují oblast vyššího tlaku vzduchu v atmosféře, který klesá k zemskému povrchu; v Evropě v letním období bývá tento jev spojen s nulovou oblačností či srážkami a maximálně se slabým větrem.