Řím - Když italský premiér Silvio Berlusconi hledal v roce 2001 slogany do parlamentních voleb, inspiroval se předchozí kampaní amerických republikánů. Totéž si zopakoval v roce 2006, když převzal model, s nímž George Bush slavil úspěch o dva roky dříve.
Teď se mu zalíbilo americké ultrakonzervativní hnutí Tea Party. Preference pravicové formace Lid svobod (Pdl), kterou založil přede dvěma lety, totiž klesají a jeho strana potřebuje "novou krev".
"Je zapotřebí dát lidem nový signál," citoval premiéra levicový list La Repubblica. "Mohli bychom toho dosáhnout s něčím podobným jako je americká Tea Party."
V létě se Berslusconi definitivně rozešel se svým hlavním oponentem v rámci Pdl, šéfem někdejší Národní aliance Gianfrankem Finim, který nyní založil novou politickou stranu Budoucnost a svoboda Itálie (FLI).
Lid svobod, který má v průzkumech nyní podporu pouhých 29 procent Italů, ztratil také na úkor protievropské Severní ligy (LN), kterou řídí další z jeho velkých rivalů na pravici Umberto Bossi.
Ještě v únoru podporovalo PdL 37,5 procent respondentů. Finiho formace vzala Lidu svobod právě oněch chybějících 7,5 procenta voličů.
A s tím se Berlusconi nehodlá smířit. Hrozí totiž, že na jaře půjdou Italové k předčasným parlamentním volbám a v těch by jeho strana mohla utrpět fiasko. S vládou je nyní spokojena jen třetina občanů.
Italská Sarah Palinová?
Italští politologové ovšem namítají, že to, o co se nyní Berlusconi snaží v zemi již existuje. Lid svobod se totiž ohání stejnými hesly o potřebě co nejmenší kontroly ze strany státu, hlásá absolutní svobodu podnikání a ve snižování daní spatřuje všelék schopný vymýtit jakýkoli neduh, jímž trpí ekonomika.
V osobě Daniely Santanché, podnikatelky, která postupně působila ve vedení postfašistické Národní aliance, ultrakonzervativní Pravice a o nic méně radikálního Hnutí pro Itálii, má navíc stejnou ikonu, jakou je pro americkou Tea Party někdejší aljašská guvernérka Sarah Palinová.
Společnost Mediaset ovládající dvě desítky soukromých televizí představuje zase stejně dokonalý nástroj propagandy, jakou je americký zpravodajský kanál Fox News.
"Berlusconi se snaží vytáhnout z klobouku králíka," kritizuje premiérovy snahy profesor James Watson, politolog z Americké univerzity v Římě. "Nejsem si ale zcela jist, jestli jeho lidé vědí, co je vlastně Tea Party. Mimochodem, pan premiér nechce menší kontrolu ze strany státu, on chce pouze vládu, kterou kontroluje on."
Systém dvou stran
Náměstek předsedy Pdl Osvaldo Napoli tvrdí, že o plánu na založení italské verze Tea Party nic neví.
Je ale přesvědčen, že systém dvou velkých stran podle amerického vzoru, který se Berslusconi snaží na Apeninském poloostrově prosadit již od počátku 90. let, se musí nejdříve stabilizovat, než vůbec může vzniknout nějaká italská obdoba "hnutí čajového dýchánku".
Berslusconi postupně založil pravicové formace Vzhůru, Itálie, Pól svobod, Dům svobod a nyní Lid svobod.
Roztříštěnost levé části politického spektra se snažili italští postkomunisté, socialisté, liberálové a zelení překonat založením Demokratické strany. Ta vznikla ve stejném roce jako Pdl.
Plány na vznik dvou velkých stran teď hatí jak Finiho uskupení, tak i nově vzniklá formace Levicová ekologie a svoboda (Sel). Ta teď bere hlasy Demokratické straně.
Jeden pozitivní výsledek ale vření na italské politické scéně má. Stalinistická Strana pro komunistickou přeměnu i krajně pravicové Hnutí pro Itálii se v průzkumech pohybují okolo jednoho procenta voličské podpory.