Moskva - Mezinárodní vesmírná stanice ISS byla převedena do úsporného energetického režimu, protože elektřinu pro ni vyrábí jen pět z osmi slunečních baterií.
Vypnuty musely být některé vědecké přístroje a systémy zajišťující životní potřeby posádky.
S odvoláním na ruské kosmické experty to napsala agentura Interfax.
Nouzové opatření je podle odborníků důsledkem neúspěšné čtvrteční operace, při níž měli americká astronautka Sunita Williamsová a její japonský kolega Akihiko Hošide vyměnit selhávající hlavní rozvodnou jednotku MBSU. Nové zařízení se jim ale připevnit nepodařilo kvůli úlomkům v otvoru závitu a funkční rozvaděč nainstalován nebyl.
Dvojice kosmonautů měla ve volném prostoru strávit 6,5 hodiny, kvůli problémům se ale jejich pobyt vně stanice protáhl o 107 minut.
Podle Interfaxu v důsledku závady přestaly pracovat dvě sluneční baterie, třetí pak začala stávkovat po prudkých změnách napětí. Z osmi baterií nyní napájí stanici jen pět. Které systémy musely být odpojeny, agentura nedoplnila.
Úsporný režim by měl na ISS platit do středy, kdy se astronauti Williamsová a Hošide opět vydají do otevřeného kosmu, aby výměnu nefunkčního rozvaděče dokončili. Jejich výstup má začít ve středu krátce po poledni našeho času.