Islandská vláda přestála hlasování o vyslovení nedůvěry. Ministři se objevili v Panama Papers

ČTK ČTK
8. 4. 2016 22:15
Islandská vláda v parlamentu přestála hlasování o vyslovení nedůvěry, které vyvolaly opoziční strany v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů.
Sigurdur Ingi Johannsson čelí dotazům médií
Sigurdur Ingi Johannsson čelí dotazům médií | Foto: Reuters

Reykjavík - Kvůli aféře s převody peněz do tak zvaných daňových rájů tento týden rezignoval dosavadní islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Opozici se ale nelíbilo, že složení kabinetu se prakticky nezměnilo a že v něm nadále zůstávají ministři, jejichž jména se v Panamských dokumentech rovněž objevila.

Vláda sice čelí silné kritice veřejnosti, přesto bylo vzhledem k rozložení sil v parlamentu předem jasné, že vládní koalice se o svůj osud obávat nemusí. V 63členném parlamentu nakonec kabinet podpořilo 38 vládních poslanců, pro vyslovení nedůvěry zvedlo ruku 25 zástupců opozice.

V Panamských dokumentech, v nichž jde o převody peněz do daňových rájů, figurují kromě Gunnlaugssona také islandský ministr financí Bjarni Benediktsson a ministryně vnitra Ólöf Nordalová.

Novým islandským premiérem se ve čtvrtek stal místopředseda vládní Pokrokové strany Sigurdur Ingi Jóhansson. Vláda také slíbila vypsat na podzim předčasné volby, opozice ale požaduje volby co nejdříve. Podle posledních průzkumů veřejného mínění v nich má největší naději na vítězství opoziční Pirátská strana s rekordní 43procentní podporou.

Vládní krizi na Islandu vyvolalo v neděli zveřejnění Panamských dokumentů. Podle nich koupili Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová firmu na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investování milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců později tento podíl prodal manželce za jeden dolar.

Společnost měla významný podíl ve třech velkých islandských bankách, které v důsledku finanční krize zkrachovaly. Gunnlaugsson je z toho důvodu obviňován ze střetu zájmů. Až se v roce 2013 stal islandským premiérem, vedl jednání o budoucnosti těchto bank s věřiteli.

Ve čtvrtek večer demonstrovaly proti vládě před budovou parlamentu v Reykjavíku davy Islanďanů. Protesty pokračovaly už čtvrtým dnem.

Politici vyzývají, že je potřeba zatočit s daňovými ráji, a my se dozvídáme, že v jejich okolí jsou lidé na daňové ráje napojení, říká Ondřej Kopečný. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy