Islamisté plánovali v Bombaji zabít tisíce lidí

Martin Novák Irena Hejdová Martin Novák, Irena Hejdová, Red Zah, man, Hej
30. 11. 2008 11:32
Politici už sepisují rezignační dopisy
Příslušníci indické elitní jednotky při sobotní operaci u hotelu Tádž Mahal v Bombaji.
Příslušníci indické elitní jednotky při sobotní operaci u hotelu Tádž Mahal v Bombaji. | Foto: Reuters

Bombaj - Dekkanští mudžahedíni, kteří ve středu vzali v indické Bombaji ztečí několik luxusních hotelů či nádraží, plánovali zabít několik tisíc lidí. Informovala o tom stanice CNN s odvoláním na místní úřady.

"U teroristů jsme našli náboje, ruční granáty a bomby," uvedl zástupce státu Maháráštra R. R. Patil. "Podle našeho vyšetřování to vypadá, že chtěli zabít až 5000 lidí."

Úřady si navíc nejsou jisté, jestli někteří z útočníků po útocích neutekli a neschovávají se v ústraní.

Policie poté, co zneškodnila posledního teroristu skrývajícího se v obsazeném hotelu, poupravila oficiální údaje o počtu obětí. Zatímco původně hovořila o 195 mrtvých, posléze jejich počet snížila na 174.

Podle mluvčího vlády indického státu Maháráštra Bhúšána Gagráního vznikl nesprávný údaj tím, že některá těla byla započítána dvakrát. Číslo přesto nemusí být konečné.

Nejvíce lidí zemřelo na vlakovém nádraží a v hotelích Tadž Mahal a Trident/Oberoi. Některé části hotelu Tadž stále prohledávají záchranáři.

Mrtvých cizinců úřady evidují dvaadvacet. Po třech z Izraele a Německa a dva Kanaďany.

Dále jsou mezi oběťmi občané Austrálie, USA, Velké Británie, Číny, Itálie, Japonska, Mauricia, Singapuru a Thajska.

Nicméně podle ministerstva zahraničí USA je mezi mrtvými až pět Američanů a také izraelská média píší s odvoláním na velvyslanectví židovského státu v Indii o pěti izraelských obětech.

Politici nabízejí rezignaci, čelí kritice

Kvůli útokům už nabídl svou rezignaci indický ministr vnitra Shivraj Patil. Své odstoupení z úřadu zdůvodnil tím, že cítí "morální zodpovědnost" za útoky.

Oznámení přišlo po vzrůstajícím tlaku veřejnosti na to, aby vláda vysvětlila, zda šlo útokům zabránit.

Podle indického korespondenta BBC mohou následovat další rezignace. Agentura Reuters napsala, že svůj úřadu už opustil i poradce pro bezpečnost M. K. Narayanan.

Teroristé připluli na lodích

Indičtí vyšetřovatelé začali zveřejňovat první podrobnosti o plánu útočníků a způsobu, jakým masakr provedli.

Teroristů bylo nejméně deset, ale pravděpodobně ne o mnoho více. Všem bylo zhruba mezi dvaceti až třiceti lety.

Potvrdilo se, že se do centra města dostali po moři na ukradeném rybářském člunu. Tím snížili riziko, že je policie odhalí.

V batozích měli velké zásoby munice. Měli u sebe také sušené ovoce, aby vydrželi s potravou na několik dní. Policie u nich našla kreditní karty.

Podle deníku Hindustan Times všechna místa, kde vraždili, velmi dobře znali. Nahrávali si je na video a například v hotelu Tádž Mahal věděli o zadním východu, který jinak málokdo zná a používá. Spekuluje se o tom, že jeden nebo dva teroristé v minulosti pracovali v kuchyni hotelu.

Hořící hotel Tádž Mahal.
Hořící hotel Tádž Mahal. | Foto: Reuters

Zpráva, že část útočníků má britské pasy a občanství, je zřejmě fámou. Podle Indů je minimálně jeden ze skupiny občanem Pákistánu, ale ani to dosud nebylo oficiálně potvrzeno.

Jeden z indických policistů tvrdí, že šlo o lidi, kteří měli za sebou kvalitní výcvik. Uměli například velmi dobře střílet ze samopalu Kalašnikov jednou rukou, což není jednoduché.

Zatím se ví o jednom přeživším zajatém teroristovi. Ten prý přiznal, že patří k pákistánské radikálně skupině Laškare Tajjaba, která je aktivní hlavně v Kašmíru.

Vedení organizace ale popřelo, že by se bombajských událostech jakkoliv podílelo.

 

Právě se děje

Další zprávy