K protestům v Íránu se přidaly i mladé školačky. Sundávají si hidžáby a točí videa

ČTK ČTK
4. 10. 2022 16:20
K protivládním protestům, jež se rozhořely v Íránu po smrti mladé ženy, kterou zatkla mravnostní policie za porušení zákona o nošení hidžábu, se připojily také školačky. Náctileté dívky si na videích, jejichž pravost ověřil zpravodajský web BBC, při protestech na školních dvorech i v ulicích sundávají hidžáby, mávají s nimi a skandují hesla namířená proti náboženskému zřízení.
Protesty v Íránu vyvolané smrtí Mahsy Amíníové.
Protesty v Íránu vyvolané smrtí Mahsy Amíníové. | Foto: Reuters

Lidé v zemi protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová, která byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

Na záběrech z protestů školaček je slyšet, jak dívky skandují "mulláhové musí zmizet". Na jednom pondělním videu z města Karadž, které leží na západ od hlavního města Teheránu, studentky ze školy vyhnaly muže, který je patrně ředitel, a křičely na něj, že by se měl stydět. "Pokud se nesjednotíme, zabíjí nás jednu po druhé," je slyšet na jiném videu z Karadže.

V Šírázu na jihu země desítky dívek zastavily provoz na hlavní silnici, mávaly svými šátky a s odkazem na íránského nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího, která má v záležitostech státního významu poslední slovo, skandovaly "smrt diktátorovi".

V úterý byly hlášeny další protesty školaček v Teheránu a v Sakkezu a Sanandadži severozápadě země.

Několik studentek bylo také vyfotografováno, jak stojí ve třídě s odkrytou hlavou. Některé z nich zvedaly prostředníčky - což je vulgární gesto - na portréty ajatolláha Chameneího a zakladatele Islámské republiky ajatolláha Ruholláha Chomejního.

Protesty školaček začaly několik hodin poté, co Chameneí prolomil své mlčení o demonstracích, přičemž prohlásil , že za nimi stojí Spojené státy a sionisté, tedy Izrael. Chameneí také řekl, že mu smrt Amíníové "zlomila srdce", ale zároveň se zastal bezpečnostních sil, které proti demonstrantům násilně zakročily. Demonstrace mají podle organizace Iran Human Rights (IHR) přes 90 obětí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Sdruženář Pažout obsadil v Oberstdorfu životní 19. místo

Sdruženář Ondřej Pažout obsadil v závodě Světového poháru v Oberstdorfu 19. místo a nejlepší výsledek v kariéře mu vynesl první body v sezoně. Výbornou formu z poslední doby potvrdil dva týdny před začátkem mistrovství světa v Planici vítěz prestižní minisérie Seefeld Triple Johannes Lamparter, který si devátou výhrou v seriálu upevnil vedení v průběžném hodnocení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy