Teherán - Jihovýchod Íránu zasáhlo zhruba tři čtvrtě hodiny po poledni zemětřesení o síle 7,8 stupně Richtera.
Pákistánské úřady oznámily, že zahynulo nejméně 35 lidí a 200 osob je zraněno, otřesy prý také zničily stovky hliněných chatrčí. V Íránu nejsou ani několik hodin po katastrofě úřední údaje o postižených jasné, podle posledních informací bylo zraněno 27 lidí.
Žádní mrtví, tvrdí guvernér
Nejmenovaný vládní činitel jí dokonce řekl, že Teherán očekává až stovky obětí. "Šlo o největší zemětřesení za posledních čtyřicet let," dodal.
Polooficiální agentura ISNA ale po několika hodinách uvedla, že úřady doposud nemají žádné informace o mrtvých.
"Zemětřesení naštěstí nevedlo k žádným obětem na životech," citovala Hatáma Narújího, guvernéra provincie Sístán a Balúčistán. Na obou stranách hranice je nicméně na 800 zraněných.
V Balúčistánu byly přerušeny dodávky proudu i telefonní spojení, operuje tam několik záchranných týmů.
Intenzivní pátrání po obětech probíhá i v Pákistánu. Ve městě Muškil zemětřesení podle libanonského serveru Naharnet srovnalo se zemí asi tisícovku domů.
Otřesy cítili Indové i Bahrajnci
Americká geologická služba USGS uvedla, že hypocentrum otřesů bylo na hranici s Pákistánem severně od města Saráván, a to v hloubce 15,2 kilometru. Pak ale údaj opravila - hloubku změnila na 82 kilometrů.
Tak silné zemětřesení jen 15 kilometrů pod povrchem by podle expertů způsobilo ještě větší škody.
O síle, jakou se země třásla, vypovídá to, že to pocítili i obyvatelé indického Dillí, kde byly podle zpráv na Twitteru dokonce evakuovány některé výškové budovy.
Chvění domů zaznamenali rovněž ve státech v Perském zálivu. Svědci hovoří o evakuaci lidí v Abú Zabí, v Bahrajnu nebo v Dubaji, kde stojí množství výškových budov včetně více než osmisetmetrové věže Burdž Chalífa.
Je tomu teprve týden, co Írán zasáhlo jiné zemětřesení o síle 6,3 stupně. To si na jihu země vyžádalo na 40 mrtvých a přes 850 zraněných.
Otřesy byly poblíž Búšehru, kde je jediná íránská jaderná elektrárna. Minulý týden nebyla poničena. Místo dnešních otřesů je od ní mnohem dále než těch z minulého týdne, přesto ruský provozovatel podobně jako minulý týden ujistil, že búšehrská elektrárna je v pořádku. Někteří zahraniční experti ale o o bezpečnosti elektrárny pochybují.
Ali Vaez z Mezinárodního krizového centra upozorňuje, že přesto je důležité pro íranskou vládu důležité připravit se na jadrnou nouzi.